Rafał Zaorski, znany inwestor i przedsiębiorca, poinformował o zakończeniu kontrowersyjnego projektu „Epicki Flip” z dniem 8 lipca 2024 roku. W opublikowanym oświadczeniu Zaorski szczegółowo wyjaśnił powody swojej decyzji oraz przedstawił plan rozliczenia z uczestnikami przedsięwzięcia.
Apartament o powierzchni 480 mkw. w budynku Złota 44 (materiały prasowe, Łukasz Zandecki)
„Chciałbym poinformować Was – publikę i uczestników Epickiego Flipa, że podjąłem decyzję o ostatecznym zakończeniu eksperymentu z dniem 8.7.2024” – napisał Zaorski na początku swojego oświadczenia opublikowanego w poniedziałek w mediach społecznościowych. Wyraził również wdzięczność wszystkim, którzy wzięli udział w projekcie, podkreślając, że zainteresowanie podziałem „najdroższego apartamentu w Polsce na 20 000 części przeszło jego najśmielsze oczekiwania”.
Zaorski wyjaśnił, że z przyczyn od niego niezależnych nie jest w stanie dotrzymać ustalonych terminów. W związku z tym, jak stwierdził, „szanując Wasz czas i pieniądze podjąłem jednostronną i ostateczną decyzję o zamknięciu projektu”.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Jak wyglądają kulisy branży stacji paliwowych? – Adam Sikorski w Biznes Klasie
„Epicki flip” przechodzi do przeszłości. Tyle dał zarobić
W dalszej części oświadczenia Zaorski przedstawił szczegółowy plan zwrotu środków uczestnikom projektu. Jak poinformował, osoby, które najwcześniej zgłosiły się o zwrot, otrzymywały je sukcesywnie już wcześniej. Uczestnicy, którzy zwrócili się o zwrot środków w ostatnim czasie, ale przed 8 lipca 2024 roku, mogą spodziewać się realizacji zwrotów w najbliższych dniach.
Szczególną uwagę Zaorski poświęcił tym, którzy do końca pozostali w projekcie. „Osoby które zadeklarowały pozostanie w projekcie i nie zrezygnowały do dziś z uczestnictwa oraz podjęły ryzyko i zaufały idei, postanowiłem nagrodzić BONUSEM – 44 proc. w skali roku” – napisał, dodając, że daje to w sumie 22 proc. bonusu za około półroczne trwanie „Epickiego Flipa”.
Zaorski zapewnił również, że nikt nie zostanie pominięty, w tym uczestnicy konkursów ogłaszanych w ramach projektu. Poprosił o bezpośredni kontakt przez Instagram w celu weryfikacji udziału w konkursach i ewentualnych wygranych.
W oświadczeniu Zaorski przeprosił za niedogodności związane z zakończeniem projektu. Podkreślił jednocześnie edukacyjny aspekt „Epickiego Flipa”, stwierdzając: „To co na pewno trzeba stwierdzić, to przez wiele miesięcy toczyła się bardzo zasięgowa, otwarta i transparentna rozmowa na temat aspektów prawnych własności w Polsce”.
Autor wpisu podziękował wszystkim zaangażowanym w dyskusję wokół projektu, w tym krytykom, uznając, że przyczyniło się to do zwiększenia świadomości społecznej na temat prawa własności.
Na zakończenie Zaorski poinformował o swoich przyszłych planach, skupiających się na projekcie BigShortBets oraz działalności inwestycyjnej. Wyraził również wdzięczność swojemu zespołowi, pracownikom Złota 44 oraz „całemu uniwersum osobowości, które powstało wokół zdarzenia”.
„Epicki flip”, czyli co? Rafał Zaorski wydał fortunę
Historia „epickiego flipu” sięga 2022 roku, kiedy to inwestor Rafał Zaorski za rekordową kwotę 22 mln 900 tys. zł kupił najdroższy apartament w Polsce – jak określały media lokal mieszczący się przy Złotej 44 w Warszawie.
Nieruchomość ma 54 piętra i łączną wysokość 192 m. Do dyspozycji mieszkańców jest m.in. basen o długości 25 m, sauna sucha, łaźnia parowa, salon masażu, siłownia, a także sala kinowa z symulatorem gry w golfa. Jak czytamy, „w budynku jest również piwniczka do przechowywania i starzenia win, co oferują nieliczne wieżowce w Europie”.