Sprzedaż nieruchomości ze spadku. O tym muszą pamiętać spadkobiercy

Sprzedaż nieruchomości odziedziczonej w spadku wiąże się z wieloma formalnościami i obowiązkami, które mogą zaskoczyć spadkobierców. Szczególnie ważne jest, aby znać przepisy dotyczące podatku dochodowego oraz zgromadzić wszystkie niezbędne dokumenty umożliwiające legalną transakcję. Podpowiadamy, o czym trzeba pamiętać przed sprzedażą odziedziczonej nieruchomości, aby uchronić się przed nieprzyjemnymi konsekwencjami. Zdjęcie

Sprzedaz Nieruchomosci Ze Spadku O Tym Musza Pamietac Spadkobiercy 946b36b, NEWSFIN

Czy mogę sprzedać nieruchomość ze spadku? Podczas transakcji trzeba pamiętać o tych kwestiach. /123rf.com /123RF/PICSEL Reklama

Mieszkanie lub dom ze spadku: kiedy można je sprzedać?

Do formalnego przeprowadzenia transakcji sprzedaży mieszkania lub domu ze spadku w pierwszej kolejności konieczne jest uzyskanie aktu notarialnego lub postanowienia sądu poświadczającego nabycie spadku. Teoretycznie nieruchomość można sprzedać już w tym momencie, jednak w praktyce będzie to nieco dłuższy proces. Pierwszy problem pojawia się w sytuacji, gdy spadkobierców jest więcej. Trzeba pamiętać o tym, że wszyscy współwłaściciele muszą być zgodni co do sprzedaży nieruchomości oraz podziału uzyskanych środków. Jeśli nie ma zgody, jednym z rozwiązań jest przeprowadzenie działu spadku, w ramach którego jeden ze spadkobierców może wykupić udziały pozostałych, stając się jedynym właścicielem przed sprzedażą. W przypadku zgody na sprzedaż wszyscy spadkobiercy powinni wspólnie podpisać umowę u notariusza.

Reklama

Kolejnym problemem może być prawidłowa wycena nieruchomości. W ostatnich latach ceny domów i mieszkań ulegały znacznym zmianom, wobec czego, aby uniknąć zaniżenia lub zawyżenia wartości, konieczne może być skorzystanie z usług doświadczonego rzeczoznawcy, co wydłuża proces sprzedaży. Następnym wyzwaniem często okazują się kwestie formalne. Oprócz aktu lub postanowienia sądu stwierdzającego nabycie nieruchomości potrzebne będą: zaświadczenie o braku zaległości finansowych wobec wspólnoty, lub spółdzielni mieszkaniowej oraz odpis z księgi wieczystej, jeśli taka istnieje.

Co więcej, gdy mieszkanie jest częścią spółdzielni, wymagane będzie potwierdzenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Zgromadzenie niezbędnych dokumentów zajmie co najmniej kilka dni. Podczas sprzedaży domu lub mieszkania ze spadku trzeba też pamiętać o kwestiach podatkowych. Stawka podatku dochodowego od sprzedaży nieruchomości wynosi obecnie 19 proc., co może oznaczać pokaźną kwotę. Na szczęście istnieje kilka wyjątków, które pozwalają uniknąć konieczności płacenia tego podatku.

Przeczytaj też: Czy darowizna zawsze wchodzi w masę spadkową? Są ważne wyjątki

Sprzedaż mieszkania ze spadku a podatek dochodowy

Od 2019 roku zasady dotyczące podatku dochodowego od sprzedaży nieruchomości otrzymanych w spadku uległy zmianie. Według obowiązujących przepisów pięcioletni okres, po którym można sprzedać nieruchomość bez konieczności płacenia podatku dochodowego, liczy się od końca roku, w którym spadkodawca nabył nieruchomość. Oznacza to, że jeżeli spadkodawca był właścicielem nieruchomości przez co najmniej pięć lat przed śmiercią, spadkobiercy mogą ją sprzedać bez obciążenia podatkiem dochodowym.

Zmiana ta znacząco ułatwia zarządzanie odziedziczonym majątkiem, zwłaszcza w sytuacjach, gdy spadkobiercy chcą szybko zbyć nieruchomość. Jeśli spadkodawca był właścicielem nieruchomości krócej niż pięć lat, sprzedaż mieszkania będzie wiązała się z koniecznością zapłacenia 19 proc. podatku dochodowego. Aby tego uniknąć, spadkobiercy mogą skorzystać z ulgi mieszkaniowej.

Ulga ta pozwala na zwolnienie z podatku pod warunkiem, że uzyskane ze sprzedaży środki w ciągu trzech lat zostaną przeznaczone na cele mieszkaniowe, takie jak zakup nowej nieruchomości lub remont istniejącej. Ważne jest, aby dokładnie udokumentować wszystkie wydatki związane z nowym zakupem, co ułatwi rozliczenie z fiskusem i pozwoli uniknąć ewentualnych problemów podatkowych w przyszłości.

Przeczytaj też:

Jak uniknąć problemów przy dziedziczeniu? Uważaj na zadłużenie w spadku

Unijna dyrektywa już działa, sprzedając w sieci miej się na baczności. Zmiany od 1 lipca

Kto dziedziczy po osobie bezdzietnej? Wskazuje to prawo

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *