Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przygotowała rozwiązania dla kupców z warszawskiego centrum handlowego Marywilska 44, którzy utracili swoje biznesy w wyniku pożaru. Mogą oni wystąpić z wnioskiem m.in. o rozłożenie na raty podatku oraz odroczenie terminu jego zapłaty – podano w komunikacie Ministerstwa Finansów.
/Mateusz Grochocki /East News
Poszkodowani przez pożar przedsiębiorcy z centrum handlowego Marywilska 44 w Warszawie mogą wystąpić o rozłożenie na raty podatku oraz odroczenie terminu jego zapłaty – poinformowało w czwartek Ministerstwo Finansów.
Skarbówka uruchamia specjalną infolinię dla pogorzelców z Marywilskiej 44
KAS uruchomiła w tym celu specjalną, tymczasową infolinię pod numerem 22 460 59 30, gdzie poszkodowani przedsiębiorcy mogą pytać o rozliczenia podatkowe (PIT, VAT) oraz o ulgi w spłacie zobowiązań.
Jak zapewniło ministerstwo, podmioty prowadzące działalność gospodarczą mogą liczyć na ulgi stanowiące pomoc publiczną, a także ulgi niestanowiące pomocy publicznej i pomoc de minimis (pomoc państwa udzielana przedsiębiorcom, która nie musi być zgłaszana do Komisji Europejskiej).
Reklama
Pożar na Marywilskiej 44. Można wnioskować o rozłożenie zobowiązań na raty
Jak poinformowano w komunikacie, podatnicy na podstawie art. 67a ordynacji podatkowej mogą wnioskować o: rozłożenie na raty należności podatkowych (wniosek RAT-Z), umorzenie zaległości podatkowej (wniosek UZ-M) lub odroczenie terminu zapłaty należności podatkowych (wniosek TER-Z). We wniosku należy opisać swoją sytuację i uzasadnić potrzebę otrzymania ulgi.
Jak zapewniło ministerstwo, ocena zasadności udzielenia ulgi w spłacie zobowiązań przeprowadzana będzie odrębnie w każdej sprawie przez organ podatkowy, z uwzględnieniem ważnego interesu podatnika lub interesu publicznego. Takie wnioski będą zaś rozpatrywane w pierwszej kolejności.
„Przypominamy, że w przypadku ulg, które stanowią pomoc de minimis, łączna wartość pomocy dla jednego beneficjenta nie może przekroczyć równowartości 200 tys. euro (w ciągu trzech ostatnich lat), a w przypadku podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą w sektorze transportu drogowego towarów – 100 tys. euro” – zaznaczono w komunikacie.
Wnioski można składać bez wychodzenia z domu
Wnioski można złożyć bez wychodzenia z domu poprzez stronę biznes.gov.pl lub przez konto w e-Urzędzie Skarbowym. Przedsiębiorcy mogą uzyskać potrzebne informacji za pośrednictwem infolinii, ale też bezpośrednio w urzędzie skarbowym, gdzie pomocy udzielą im eksperci z KAS. Wizytę w US można umówić telefonicznie lub za pomocą formularza dostępnego na stronie podatki.gov.pl w zakładce: „umów wizytę w urzędzie skarbowym”.
12 maja spłonęła w Warszawie hala handlowa przy ulicy Marywilskiej 44, gdzie było ponad 1400 sklepów i punktów usługowych. Trwa śledztwo prokuratury, które ma wyjaśnić wszystkie aspekty tego, co wydarzyło się w tej hali.
***
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. INTERIA.PL