Polska ma za sobą najlepsze 33 lata w swojej całej tysiącletniej historii gospodarczej, ale Zachodu nie dogoniliśmy. Potrzebujemy kolejnych 33 lat – uważa gość programu „Didaskalia” Wirtualnej Polski dr hab. Marcin Piątkowski, ekonomista pracujący w Waszyngtonie, profesor Akademii Leona Koźmińskiego.
Marcin Piątkowski (YouTube, WP)
„Didaskalia” to seria podcastów wideo Wirtualnej Polski, w których Patrycjusz Wyżga rozmawia ze swoimi gośćmi o najważniejszych tematach politycznych, gospodarczych, społecznych i naukowych. Premiera pierwszego odcinka odbyła się 11 marca 2023 roku. Do tej pory w ramach cyklu ukazało się kilkadziesiąt wywiadów. Kanał „Didaskalia” na YouTube zgromadził ponad 250 tys. subskrybentów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Nie możemy zaciskać pasa! Musimy inwestować i gonić zachód – didaskalia#38 Marcin Piątkowski
Piątkowski: Polska ma za sobą najlepsze 33 lata w historii gospodarczej
W jednym z odcinków dr hab. Marcin Piątkowski, ekonomista pracujący w Waszyngtonie, profesor Akademii Leona Koźmińskiego, odniósł się do sytuacji polskiej gospodarki. Przekonywał, że „Polska ma za sobą najlepsze 33 lata w swojej całej tysiącletniej historii gospodarczej”. Według gościa WP, by jednak osiągnąć cel, jakim jest dogonienie Zachodu, potrzebujemy kolejnych 33 lat.
– Jakość życia w Polsce wyższa niż w Korei Południowej i Japonii, mimo że te dwa kraje są o jedną trzecią od nas bogatsze – podkreślił Piątkowski. Jego zdaniem polskie władze nie powinny osiadać na laurach. – Polskie państwo inwestuje dziś w przyszłość tylko 4 zł ze 100 zł naszego dochodu narodowego – zwrócił uwagę ekspert.
Piątkowski zabrał też głos ws. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. – Widzę CPK jako element cywilizacyjnego projektu, element przemysłowego serca Europy – powiedział.
Nowe odcinki z programu „Didaskalia” publikowane są w każdą niedzielę o godz. 19. W ramach cyklu powstała miniseria „Szare Didaskalia” traktująca o polityce krajowej.
Jak opisują sami twórcy „Didaskalia to tekst poboczny, który czytającemu pozwala lepiej zorientować się w kontekście sytuacyjnym danego wydarzenia”. Patrycjusz Wyżga w rozmowach ze swoimi gośćmi odkrywa kolejne warstwy złożonych problemów, dążąc do szerszego oglądu, który pozwala lepiej rozumieć zachodzące na świecie zmiany i procesy.
Wszystkie odcinki można znaleźć TUTAJ.