Jeszcze kilka dni temu mieliśmy do czynienia z prawdziwą burzą wokół wprowadzonych za czasów PiS programów „Laptop dla ucznia” i „Laptop dla nauczyciela”. Choć urządzenia zostały przekazane rodzicom i pedagogom bez opłat, to wielu z nich miało wątpliwości dotyczące konieczności zapłacenia podatku i uwzględnienia tego w deklaracji podatkowej. Okazuje się, że rodzice i nauczyciele mogą odetchnąć z ulgą, bo dziś weszło w życie rozporządzenie regulujące te kwestie.
/Michal Zebrowski/East News /East News
Jeszcze na początku kwietnia, powołując się na informacje uzyskane od resortu finansów, krakowska „Gazeta Wyborcza” relacjonowała, że przepisy zobowiązują rodziców dzieci, którzy dostali laptopy od rządu, do wpisania ich w PIT i zapłacenia podatku. Ministerstwo zapewniło wówczas, że prace nad odpowiednim rozporządzeniem, które wprowadzi zmiany w tej kwestii, już trwają.
Teraz rodzice i nauczyciele mogą odetchnąć z ulgą, bo wczoraj w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie „w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych przychodów uzyskanych przez osoby fizyczne z tytułu otrzymania komputerów przenośnych typu laptop albo bonów na ich zakup„. Akt normatywny wszedł w życie we wtorek, 23 kwietnia.
Reklama
Laptopy dla uczniów i nauczycieli. Jest rozporządzenie ministra finansów
Rozporządzenie podpisane 18 kwietnia zwalnia osoby fizyczne, które otrzymały komputery przenośne typu laptop albo bony na ich zakup, z obowiązku zapłaty podatku PIT. Co więcej, przychody te nie podlegają uwzględnieniu w zeznaniach podatkowych za ubiegły rok.
Rozwiń
Bez rozporządzenia konieczne byłoby zapłacenie podatku
Brak takiego rozporządzenia mógł oznaczać konieczność zapłaty dodatkowego podatku. – Obecnie sytuacja wygląda tak, że nauczyciel lub rodzic dziecka, który otrzymał laptop w 2023 r. musi wykazać wartość tego świadczenia w rozliczeniu i opodatkować – powiedział jeszcze kilka dni temu w rozmowie z money.pl Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy inFakt.
Jego zdaniem kwestia opodatkowania powinna zostać uregulowana już wcześniej, na etapie rozpatrywania tych świadczeń. – Tak się nie stało i teraz rzutem na taśmę 'kleimy’ przepisy – dodał doradca podatkowy w rozmowie z serwisem.
Program „Laptop dla ucznia” został zawieszony
W lutym minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski oraz ministra edukacji Barbara Nowacka zapowiedzieli zmiany w edukacji cyfrowej uczniów. Jednocześnie wicepremier przekazał, że program „Laptop dla ucznia” został zawieszony. Jako powód podjęcia takich działań wskazano m.in. „nieumiejętne zarządzanie przetargami” i brak pieniędzy w budżecie na jego kontynuowanie.