Rada Monetarna Narodowego Banku Węgier (MNB) obniżyła we wtorek podstawową stopę procentową o 75 punktów bazowych do poziomu 8,25 proc. – poinformował bank centralny w komunikacie po posiedzeniu. Decyzja jest zgodna z przewidywaniami większości analityków.
Węgry podjęły decyzję ws stóp procentowych (GETTY, Bloomberg)
Węgierski bank centralny obniżył stopy procentowe do poziomu 8,25 proc. To szósta tego typu decyzja z rzędu – przed miesiącem cięcie było jednak głębsze, bo sięgnęło 100 punktów bazowych. Forint osłabił się wówczas w stosunku do euro i dolara. W marcu ponownie niebezpiecznie zbliżył się do poziomu 400 forintów za euro.
MNB podkreśla, że reakcja walutowa jest dla niej mniej istotna, ponieważ najważniejszy jest cel inflacyjny. Obecna obniżka o 75 punktów bazowych wskazuje jednak, że bank centralny powrócił do poprzedniego, bardziej powściągliwego tempa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: GALA LIDERÓW JAKOŚCI OTOMOTO – Piotr Grzemski, Head of Parts OTOMOTO
Stopy procentowe w dół
Poziom stóp procentowych jest już znacznie poniżej maksimum, które wyniosło 13 proc. Rząd i Izba Przemysłowo-Handlowa, w szczególności minister gospodarki Márton Nagy i prezes Izby László Parragh, jak podają węgierskie media, dają wyraźnie do zrozumienia, że nie uważają tego tempa za wystarczająco szybkie.
Inflacja na Węgrzech spadła do poziomu 3,7 proc. Cel inflacyjny banku centralnego to 3 proc. Przez niemal dwa lata kraj ten dzierżył miano lidera wzrostu cen w całej Unii Europejskiej. Najwyższy odczyt inflacyjny odnotowano tam w styczniu 2023 r. Wtedy wskaźnik wyniósł 25,7 proc. rdr.
Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl w swoim komentarzu podkreśla głównym powodem powrotu do ostrożniejszego tempa obniżek, które obowiązywało od początku cyklu luzowania w październiku, była troska o kondycję forinta. W ramach dotychczasowego cyklu MNB obniżył już stopy łącznie o 475 punktów bazowych. Zdaniem analityka Cinkciarz.pl, luzowanie polityki pieniężnej prawdopodobnie minęło już półmetek, a główna stopa procentowa na koniec 2024 roku pozostanie powyżej 6,5 proc., czyli na wyższym poziomie niż oczekiwały rynki.
Przyspieszenie dezinflacji wykorzystane do głębszej obniżki w lutym
Gwałtowne wyhamowanie wzrostu cen w lutym zostało wykorzystane przez MNB do bardziej zdecydowanego poluzowania polityki pieniężnej. Jak zauważa Sawicki, choć inflacja spadła z ponad 25 proc. rok do roku w marcu 2022 r. do 3,7 proc. w lutym br., to presja cenowa wciąż jest zbyt duża, by bank centralny mógł trwale osiągnąć swój 3-procentowy cel inflacyjny.
Bardziej ostrożne podejście wynika jednak przede wszystkim z problemów forinta, które komplikują walkę z inflacją.
Forint jedną z najsłabszych walut rynków wschodzących
Węgierski forint był ostatnio jedną z najgorzej radzących sobie walut wśród rynków wschodzących. Od początku roku stracił ponad 3 proc. względem euro, a kurs EUR/HUF w marcu zbliżył się do 400, osiągając roczne maksimum. W relacji do polskiego złotego forint był najsłabszy w historii, tracąc w ciągu 12 miesięcy kilkanaście procent.
Sawicki wskazuje, że do osłabienia forinta przyczyniła się rozbieżność w polityce pieniężnej. Przyspieszenie obniżek stóp na Węgrzech zbiegło się w czasie z jastrzębimi sygnałami płynącymi z Fed, EBC i RPP. Dodatkowym czynnikiem był wzrost ryzyka politycznego związanego ze sporem węgierskiego rządu z władzami monetarnymi na tle prób nowelizacji ustawy o banku centralnym. W kontekście nawoływań premiera Viktora Orbana do wsparcia wzrostu gospodarczego łagodniejszą polityką pieniężną, zmiany te były postrzegane jako zagrożenie dla niezależności MNB.
Fundamenty i polityka ciążą perspektywom forinta
Choć projekt zmian ustawy o banku centralnym odsunięto na jesień, to inwestorzy szybko nie zapomną o ryzykach płynących z węgierskiej polityki. Wraz z najsłabszymi w regionie fundamentami gospodarczymi, czynniki te przekładają się na wyższą zmienność kursu forinta i jego wrażliwość na globalne nastroje.
Zdaniem analityka Cinkciarz.pl, mimo oczekiwanego wsparcia dla walut rynków wschodzących ze strony luzowania polityki głównych banków centralnych, forint pozostanie najsłabszą walutą regionu. O ile kurs EUR/PLN będzie stopniowo spadać w kierunku 4,25, to niekorzystne uwarunkowania makroekonomiczne i niepewność polityczna nie pozwolą na trwałe oddalenie się kursu EUR/HUF od 400. W okresach wzrostu awersji do ryzyka na światowych rynkach bariera ta może być wręcz naruszana.