Zwrot podatku to dla wielu podatników jeden z najprzyjemniejszych aspektów rocznego zeznania podatkowego. Sprawdzamy, kiedy będzie można spodziewać się jego pierwszych wypłat. Czy wiesz, w jaki sposób możesz przyśpieszyć ten proces? Dowiedz się, jak możesz sprawdzić, kiedy nadpłata PIT znajdzie się na twoim koncie.
/123RF/PICSEL
Do kiedy należy rozliczyć PIT?
Zeznanie podatkowe można składać już od 15 lutego 2024. Podatnicy, którzy składają deklaracje PIT-28, PIT-36, PIT-37, PIT-38 i PIT-39 mają na to czas do 30 kwietnia 2024. Warto jednak pamiętać, że w wielu przypadkach im szybciej złożymy dokument, tym większa szansa, że urząd skarbowy szybciej wypłaci nam zwrot nadpłaconego podatku.
Kiedy można liczyć na zwrot podatku?
Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Finansów, pierwsze zwroty podatku zaczną być wypłacane 16 lutego. W przypadku deklaracji podatkowej, która złożona została w formie papierowej, urząd skarbowy na wypłacenie zwrotu podatku ma 90 dni. Szybciej zwrot mogą uzyskać osoby, które rozliczyły się z urzędem skarbowym za pomocą zeznania podatkowego w formie elektronicznej. Urząd skarbowy zwróci wówczas nadpłatę w ciągu maksymalnie 45 dni.
Reklama
W korzystnej sytuacji są posiadacze Karty Dużej Rodziny — zwrot środków nastąpi do 30 dni.
Na szybsze rozliczenie nadpłaty mogą liczyć również osoby, których zwrot nie przekracza kwoty 5 tys. złotych. W takich przypadkach wypłata jest sporządzana automatycznie, a przez to zależy od liczby wniosków, które wpływają do skarbówki. Dlatego, jeśli wiemy, że nasza nadpłata wynosi mniej niż 5 tys., warto rozliczyć wniosek na początku okresu rozliczeniowego. Dzięki wcześniejszemu „wpadnięciu” w kolejkę będziemy mogli liczyć na szybszą wypłatę środków.
Jak sprawdzić status zwrotu podatku?
Jeśli jesteśmy ciekawi, jaki jest status zwrotu podatku w urzędzie skarbowy, możemy zalogować się do swojego konta na stronie podatki.gov.pl, dzięki usłudze Twój e-PIT. Można to zrobić za pomocą profilu zaufanego, aplikacji mObywatel, e-Dowodu lub bankowości elektronicznej. Po zalogowaniu się należy znaleźć sekcje „Złożone dokumenty”, a następnie zakładkę „Status zwrotu”. To tam znajdziemy wszystkie niezbędne informacje o statusie zwrotu lub dacie jego wysłania, jeśli urząd skarbowy dokonał już przelewu.
/123RF/PICSEL
Czy urząd skarbowy może spóźnić się z wypłatą podatku?
Zdarzają się sytuacje, kiedy urząd skarbowy spóźnia się ze zwrotem nadpłaty. Dochodzi do nich niezwykle rzadko, a w ich wyniku podatnikowi przysługują odsetki za zwłokę.
Czasami zwrot podatku nie dochodzi do podatnika z jego winy. Nadpłaty nie otrzymają osoby, które mają zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę oraz podatnicy obciążeni kosztami upomnienia. Zwrot podatku może być także wstrzymany w wyniku postępowania egzekucyjnego. Urząd skarbowy informuje podatnika o wszelkich podjętych krokach listownie za pomocą przesyłki poleconej.