Na wynik finansowy NBP największy wpływ ma kurs złotego na koniec roku. Jeżeli złoty się umacnia, to wbrew pozorom NBP odnotowuje ujemny wynik finansowy – podał polski bank centralny w piątkowym komunikacie.
„Na wynik finansowy NBP największy wpływ ma kurs złotego na koniec roku. Jeżeli złoty się umacnia, to wbrew pozorom NBP odnotowuje ujemny wynik finansowy, który ostatnio jeden z czołowych ekspertów nazwał +stratą papierową, niczym niegrożącą+. Szczególnie od września 2023 r. złoty zaczął się wyjątkowo gwałtownie umacniać” – podał Narodowy Bank Polski w piątkowym komunikacie.
Przeczytaj także
Dziura Glapińskiego jeszcze większa. Taka ma być strata NBP
Bank centralny wyjaśnił także, że „NBP ponosi wielomiliardowe koszty skutecznej walki z inflacją”.
ReklamaZobacz takżeBezpieczny kredyt hipoteczny 2%? Porozmawiaj z ekspertami
„Ujemny wynik finansowy w ostatnich latach odnotowało wiele banków centralnych, w tym m.in. amerykański bank centralny, czy też bank centralny Szwajcarii” – stwierdzono w komunikacie.
W opinii Rady Polityki Pieniężnej do projektu ustawy budżetowej stwierdzono, że „biorąc pod uwagę uwarunkowania rynkowe jakie wystąpiły w IV kw. 2023 r., nie przewiduje się wpłaty z zysku NBP w 2024 r.".
W uzasadnieniu do projektu budżetu na rok 2024 napisano, że "w 2024 r. zgodnie z informacjami otrzymanymi z NBP wpłata do budżetu państwa z tytułu wpłaty z zysku NBP wyniesie 6 mld zł".
autor: Marek Siudaj