Iwona Trusewicz
Państwowa Służba Graniczna Ukrainy (SBSU) poinformowała, że wieczorem 13 stycznia zakończyła się blokada przejścia Porubne-Seret.
„Przejazd samochodów ciężarowych i osobowych, autobusów pasażerskich i pieszych odbywa się zgodnie z ustaloną procedurą” – cytuje komunikat agencja Unian.
Rano 13 stycznia w Rumunii rolnicy zablokowali ruch towarowy przez punkt kontrolny Seret, który znajduje się naprzeciwko ukraińskiego punktu kontrolnego Porubne. Blokada ulokowała się w pewnej odległości od granicy, na drodze prowadzącej do punktu kontrolnego. Utrudnienia w ruchu wystąpiły w obu kierunkach. Na terenie Rumunii w kierunku Ukrainy nie utworzyła się jeszcze znacząca kolejka tirów.
Wcześniej rumuńskie media informowały, że rolnicy z Suczawy i Botosani planowali zablokować odprawę celną Seret, przez którą przejeżdża większość ciężarówek z Ukrainy. Powodem protestu były obawy rumuńskich rolników dotyczące importu z Ukrainy, który „nie tylko zajął i zablokował port w Konstancy, ale także doprowadził do spadku cen produktów rolnych w regionie Morza Czarnego”.
W Porubnem po ukraińskiej stronie działa system E-kolejki dla pojazdów towarowych wyjeżdżających z Ukrainy. W momencie zablokowania granicy na wjazd do Rumunii zarejestrowanych tam było 825 tirów.
Przekraczanie granicy przez samochody osobowe, autobusy i pieszych odbywał się bez zmian.
W minionym tygodniu 9 stycznia prezydent Ukrainy Władimir Zełenski podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem zauważył, że ogłoszone w zeszłym roku strategiczne partnerstwo Ukrainy i Rumunii jest już wypełnione konkretnymi osiągnięciami. Rumuńskie władz udostępniły port w Konstancy dla eksportu ukraińskiego zboża. Dzięki temu eksport ukraińskich produktów przez Rumunię wzrósł z 2 mln ton do ponad 3 mln ton miesięcznie.
Biały Dom uznał, że Rumunia pozostanie największą alternatywną trasą eksportu zbóż i innych towarów z Ukrainy, obok własnego korytarza przez Morze Czarne. A eksportować Ukraina musi, by mieć dochody budżetowe podczas rosyjskiej agresji
Blokady granicy z Ukrainą
Najtrudniejsza sytuacja wciąż utrzymuje się na granicy z Polską. Rząd w Warszawie 6 stycznia zawarł porozumienie z rolnikami w sprawie zakończenia blokady granicy z Ukrainą przez polskich rolników. Jeszcze tego samego wieczoru polscy rolnicy przestali blokować punkt kontrolny Medika-Szegini na granicy z Ukrainą. Rejestracja i przejazd pojazdów towarowych przez granicę w kierunku wjazdu na Ukrainę odbywa się obecnie bez utrudnień.
Zablokowane pozostają trzy inne przejścia: Rawa-Ruska – Grebennoje, Krakowiec – Korczewa i Jagodin – Dorohusk, gdzie od listopada protestują polscy przewoźnicy.
Wcześniej kilkudniowe blokady swoich przejść z Ukrainą zakończyli Słowacy i Węgrzy.