„Poziom stóp procentowych NBP jest zbyt niski”. Protokół RPP

W trakcie posiedzenia w marcu na posiedzeniu RPP dużo uwagi poświęcono perspektywom inflacji bazowej, która może się kształtować na wyższym poziomie przez dłuższy okres, na co wpływać mogą m.in. dynamika wynagrodzeń czy polityka fiskalna – napisano w protokole po posiedzeniu RPP w marcu.

Poziom Stoacutep Procentowych Nbp Jest Zbyt Niski Protokoacutel Rpp 5c35c20, NEWSFIN

fot. Czajnikolandia / / Shutterstock

"Niektórzy członkowie Rady wyrażali opinię, że wobec podwyższonej inflacji bazowej, a także oczekiwanego dalszego ożywienia popytu i wysokiej dynamiki wynagrodzeń, poziom stóp procentowych NBP jest zbyt niski dla zapewnienia trwałego powrotu inflacji do celu w średnim okresie" – napisano w minutes.

Oceniano, że presję popytową, a przez to inflację bazową w kolejnych latach, mogłaby zwiększyć dodatkowo realizacja zapowiedzi innych działań fiskalnych, w tym podwyższenie lub wprowadzenie nowych świadczeń socjalnych, jak i ewentualne podniesienie kwoty wolnej od podatku, przy czym obecnie nie ma jasności, czy i w jakim stopniu propozycje te będą realizowane.

Członkowie Rady zwracali uwagę również na inne czynniki ryzyka dla inflacji, w tym związane z sytuacją geopolityczną, która może być istotna dla cen surowców i funkcjonowania handlu międzynarodowego.

Podczas dyskusji zwracano uwagę, że inflacja w ostatnim czasie spadła poniżej poziomu stopy referencyjnej NBP.

"Wyraźny spadek inflacji w warunkach utrzymania stóp procentowych NBP na niezmienionym poziomie oddziałuje w kierunku wzrostu realnych stóp procentowych ex post, co powinno stanowić czynnik ograniczający inflację bazową w kolejnych kwartałach" – dodano.

Część członków Rady podkreślała, że ryzykiem dla perspektyw inflacji bazowej, w tym cen usług, jest kształtowanie się dynamiki wynagrodzeń. Zdaniem niektórych członków Rady podwyższona dynamika wynagrodzeń w horyzoncie projekcji może utrudniać trwały powrót inflacji CPI do celu.

Jednocześnie w opinii niektórych członków Rady prawdopodobieństwo kształtowania się inflacji pod koniec horyzontu projekcji na poziomie zgodnym z celem inflacyjnym jest zbyt niskie.

Większość członków Rady zwracała uwagę, że według marcowej projekcji – przygotowanej przy założeniu niezmienionych stóp procentowych NBP – od II połowy 2025 r., a także w 2026 r., czyli w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej, inflacja CPI powinna być spójna z celem NBP.

"Jednocześnie członkowie Rady wskazywali, że średnioroczna inflacja bazowa – która zgodnie z projekcją ma się nadal stopniowo obniżać – pozostanie w horyzoncie prognozy wyższa od inflacji CPI ogółem. Zaznaczano również, że według marcowej projekcji w 2025 r. inflacja bazowa będzie wyższa niż prognozowano w listopadzie, co w istotnym stopniu wynika z większej niż oczekiwano w listopadzie skali podwyżek płac w sektorze publicznym w bieżącym roku" – wskazano.

Zwracano przy tym uwagę, że w ostatnich kwartałach inflacja, w tym bazowa, spadała nieco szybciej niż wskazywały wcześniejsze prognozy.

Większość członków Rady oceniła, że pomimo obserwowanego ożywienia gospodarczego, presja popytowa i kosztowa w polskiej gospodarce pozostają niskie, co w warunkach osłabionej koniunktury i spadku presji inflacyjnej za granicą oddziałuje w kierunku niższej krajowej inflacji.

"W efekcie oczekuje się, że w najbliższych miesiącach roczna dynamika CPI będzie kształtowała się na poziomie zgodnym z celem inflacyjnym NBP, przy czym inflacja bazowa utrzyma się powyżej inflacji CPI. W kolejnych kwartałach kształtowanie się inflacji obarczone jest jednak znaczną niepewnością, w tym związaną z wpływem polityki fiskalnej i regulacyjnej na procesy cenowe, a także tempem ożywienia gospodarczego w Polsce oraz sytuacją na rynku pracy" – napisano.

Podkreślano, że w przypadku przywrócenia wyższej stawki podatku VAT na żywność oraz podniesienia cen energii, w II połowie 2024 r. inflacja może istotnie wzrosnąć.

"Jednocześnie w średnim okresie w kierunku wyższej presji popytowej w gospodarce oddziaływać będzie wzrost wynagrodzeń, w tym w związku z podwyżkami płac w sektorze publicznym. W tych warunkach Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Rada oceniła, że obecny poziom stóp procentowych NBP sprzyja realizacji celu inflacyjnego w średnim okresie" – konkluduje dokument.

RPP utrzymała w marcu stopy proc. na niezmienionym poziomie, w tym referencyjną 5,75 proc. (PAP Biznes)

tus/ ana/

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *