Naukowcy zaskoczeni. AI może spontanicznie rozwijać komunikację podobną do ludzkiej. To ważne dla bezpieczeństwa

Naukowcy Zaskoczeni Ai Moe Spontanicznie Rozwija Komunikacj Podobn Do Ludzkiej To Wane Dla Bezpieczestwa 07e5a04, NEWSFIN

Dla naszej koegzystencji z AI istotne jest zrozumienie, jak funkcjonują takie modele.

Foto: AdobeStock

Urszula Lesman

Badania prowadzone przez specjalistów z dwóch instytucji: City, University of London i Uniwersytetu IT w Kopenhadze sugerują, że kiedy agenci AI dużego modelu językowego (LLM), tacy jak ChatGPT, współdziałają w grupach bez zewnętrznej interwencji, mogą zacząć przyjmować formy językowe oraz normy społeczne w sposób analogiczny do ludzi w trakcie socjalizacji – informuje gazeta „The Guardian”.

Główny autor badań, Ariel Flint Ashery, doktorant w City, oznajmił, że prace zespołu były w sprzeczności z większością wcześniejszych badań nad AI, ponieważ postrzegały AI jako byt społeczny, a nie jednostkowy. „Większość badań do tej pory badała LLM w izolacji, lecz rzeczywiste systemy AI będą coraz częściej obejmować wielu wzajemnie oddziałujących agentów” – dodał Ashery.

Boty stają się bardziej ludzkie. Przełomowe badanie

„Chcieliśmy zrozumieć: czy te modele mogą zharmonizować swoje zachowanie poprzez tworzenie konwencji, które są podstawowymi elementami społeczeństwa? Odpowiedź brzmi: tak, a to, co osiągają wspólnie, nie może być zredukowane do tego, co robią osobno” – wyjaśnił.

Liczba indywidualnych agentów LLM wykorzystanych w badaniach wynosiła od 24 do 100, a w każdym eksperymencie dwóch z nich było losowo dobieranych i proszonych o wybranie „nazwy”, czy to w postaci litery, czy ciągu znaków, z dostępnych opcji. Gdy obaj agenci wybrali tę samą nazwę, otrzymywali nagrodę, natomiast w przypadku wyboru różnych opcji, byli karani, a ich wybory były im pokazywane. Mimo że agenci nie zdawali sobie sprawy z tego, że są częścią większej grupy, a ich pamięć ograniczała się jedynie do ich własnych ostatnich interakcji, ostatecznie zaczęła spontanicznie powstawać wspólna konwencja nazewnictwa, naśladując ludzkie normy komunikacyjne.

Andrea Baronchelli, profesor nauk o złożoności w City i współautor badania, porównał rozwój tych zachowań do tworzenia nowych słów i terminów w społeczeń

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *