Klienci wyłudzają wakacje kredytowe. „Będziemy składać zawiadomienia do prokuratury”

Mija miesiąc od „otwarcia drzwi” do nowej edycji wakacji kredytowych. Związek Banków Polskich wskazuje, że kredytobiorcy często ignorują warunki wstępne przewidziane w ustawie. W szczególnie oczywistych przypadkach naginania prawa banki będą zawiadamiać organy ścigania.

Klienci Wyludzaja Wakacje Kredytowe Bedziemy Skladac Zawiadomienia Do Prokuratury 4059650, NEWSFIN

fot. ASkwarczynski / / Shutterstock

W połowie maja weszła w życie ustawa wprowadzająca nową edycję ustawowych wakacji kredytowych. W porównaniu z rozwiązaniem działającym w latach 2022-2023 pojawiło się kilka istotnych zmian. Tym razem odroczyć można spłatę łącznie czterech rat, ale konieczne jest spełnienie dodatkowych warunków. O najważniejszych cechach programu pisaliśmy na łamach Bankier.pl.

Pierwsze doświadczenia banków przedstawił na konferencji prasowej 25 czerwca Tadeusz Białek, prezes Związku Banków Polskich: „Spora część klientów składa oświadczenia o uruchomieniu wakacji kredytowych niezgodnie z rzeczywistością. Nie spełnia bowiem wymogu wskaźnika 30 proc. rata do dochodu”.

„Bank ma prawo weryfikacji oświadczeń. Podkreślam, że może zażądać dodatkowych dokumentów. (…) Prawo weryfikacji dokumentów potwierdzających oświadczenia składane przez klienta potwierdzał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Co więcej, UOKiK potwierdzał również możliwość cofnięcia skutków złożonego oświadczenia o uruchomieniu  wakacji, jeśli bank poweźmie informacje, iż zostało ono złożone niezgodnie z prawdą” – podkreślił Tadeusz Białek.

Wnioski „na siłę” i na kilka kredytów

Przypomnijmy, że w ustawie zawężono grono uprawnionych do korzystania z opcji odroczenia rat kredytu hipotecznego do osób szczególnie obciążonych spłatą zobowiązania. Klient składa pod rygorem odpowiedzialności karnej oświadczenie, że relacja raty do dochodu przekracza próg 30 proc.

„W sytuacji, kiedy bank poweźmie informację o tym, że oświadczenie zostało złożone niezgodnie z prawdą, infolinia stara się kontaktować z klientem. Część klientów cofa oświadczenia po informacji złożonej przez bank lub po rozmowie telefonicznej banku z klientem wyjaśniającej, że nie spełnia tych przesłanek. Są jednak klienci, którzy ‘na siłę’ próbują te oświadczenia przy braku spełnionych przesłanek składać. Po raz kolejny informuję, że banki będą w takich oczywistych sytuacjach naruszeń składać zawiadomienia do prokuratury” – powiedział prezes Związku Banków Polskich.

„Wreszcie przypominamy również, że mówimy tutaj o wyłącznie jednym kredycie mieszkaniowym hipotecznym na cele mieszkaniowe. Takich przypadków jest bardzo niewiele, ale wciąż zdarzają się klienci, którzy mają kilka kredytów hipotecznych, w tym przede wszystkim na cele inwestycyjne. Próbują w kilku bankach złożyć wniosek o wakacje, nie zdając sobie sprawy, że banki takie informacje posiadają poprzez Biuro Informacji Kredytowej. Takie przypadki również będą przez banki wykrywane, będą cofane skutki składanych oświadczeń. I w oczywistych przypadkach naruszeń składane oświadczenia składane zawiadomienia do prokuratury” – podkreślił Tadeusz Białek.

Związek Banków Polskich wkrótce przedstawi pierwsze zbiorcze dane dotyczące liczby złożonych wniosków o wakacje kredytowe. W poprzedniej edycji schematu uprawnionych było ok. 3,4 mln kredytobiorców, a z odroczenia rat skorzystało ok. 2 mln osób.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *