Ważny głos w sprawie Ukrainy w UE. Odbędzie się specjalne posiedzenie Rady Europejskiej

Europa zdecydowanie popiera Ukrainę w obliczu trwającego konfliktu i będzie nadal udzielać jej wsparcia w trakcie całego procesu negocjacji pokojowych i wysiłków na rzecz odbudowy, a także w związku z potencjalnym przystąpieniem Ukrainy do Unii Europejskiej, zgodnie z oświadczeniem złożonym przez przewodniczącego Rady Europejskiej Antonio Costę po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem w Warszawie 25 lutego.

Zdjęcie

Wany Gos W Sprawie Ukrainy W Ue Odbdzie Si Specjalne Posiedzenie Rady Europejskiej 003b777, NEWSFIN

Przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa (na zdjęciu z Wołodymyrem Zełenskim) zasugerował, że Europa pomoże Ukrainie w dążeniu do członkostwa w UE / JOHN THYS / AFP Reklama

Stoimy po stronie Ukrainy w tym konflikcie i będziemy nadal ją wspierać – oświadczył Antonio Costa. – Obecnie wspieramy ją podczas wojny; jestem optymistą i wierzę, że będziemy mogli udzielić jej wsparcia w przyszłości, podczas negocjacji pokojowych, a następnie w utrzymaniu pokoju, odbudowie i staraniach o członkostwo w Unii Europejskiej .

Dyskusje dotyczące pomocy dla Ukrainy i finansowania europejskiej obrony mają się odbyć na specjalnym posiedzeniu Rady Europejskiej zwołanym przez Costę 6 marca. „Podczas moich rozmów z europejskimi liderami zauważyłem zjednoczone zaangażowanie w podejmowanie tych wyzwań na szczeblu UE: wzmocnienie europejskiej obrony i wniesienie znaczącego wkładu w pokój na naszym kontynencie i długoterminowe bezpieczeństwo Ukrainy” – powiedział Costa na X, ogłaszając spotkanie.

Reklama Rozwiń

Ukraina w Unii Europejskiej? W Europie pojawiają się dyskusje

To kolejne oświadczenie europejskich liderów dotyczące integracji Ukrainy z ramami UE. Na forum „Wsparcie dla Ukrainy”, które odbyło się w Kijowie w trzecią rocznicę rosyjskiej inwazji na Ukrainę, prezydent Litwy Gitanas Nauseda zasugerował 1 stycznia 2030 r. jako docelową datę członkostwa Ukrainy w UE . Wspomniał również, że rozpoczęcie „pierwszego rozdziału negocjacji” może nastąpić w ciągu kilku tygodni.

„Uczyńmy drogę Ukrainy do UE nieodwracalną” – apelował prezydent Litwy.

Dodatkowo warto zauważyć, że w zeszłym tygodniu, podczas dyskusji między delegacjami USA i Rosji w Rijadzie na temat zakończenia konfliktu na Ukrainie , Kreml poruszył temat członkostwa Ukrainy w UE. Stanowisko Federacji Rosyjskiej przekazał rzecznik prasowy Władimira Putina, Dmitrij Pieskow.

Jeśli chodzi o przystąpienie Ukrainy do UE, jest to suwerenne prawo każdego narodu ” – stwierdził Pieskow. „Jednak okoliczności zmieniają się znacząco, jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa i sojusze wojskowe. Nasza perspektywa w tej kwestii jest inna i jest to powszechnie znane” – kontynuował, nawiązując do stanowiska Rosji w sprawie potencjalnego członkostwa Ukrainy w NATO. Ponadto rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa stwierdziła, że NATO „musi wyrzec się” zobowiązania wobec Ukrainy dotyczącego członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim na szczycie w Bukareszcie w 2008 r.

Donald Tusk i Antonio Costa o bezpieczeństwie europejskim i wzmocnieniu Ukrainy

Podczas dyskusji 25 lutego w Warszawie Donald Tusk i Antonio Costa poruszyli również kwestie zbiorowego bezpieczeństwa w Europie.

– Mam nadzieję, i rozmawiałem o tym dziś z prezydentem, że zwiększona mobilizacja Europy – zarówno państw członkowskich, jak i Europy jako całości – w zakresie finansowania obronności i bezpieczeństwa stanie się ostatecznie niezaprzeczalną rzeczywistością – zauważył polski przywódca po spotkaniu z przewodniczącym Rady Europejskiej.

Tusk dodał, że Komisja Europejska pracuje nad pakietem obronnym, którego szczegóły zostaną ujawnione 6 marca. Podkreślił, że z perspektywy Polski kluczowe jest uznanie ochrony wschodniej granicy UE (a tym samym wschodniej granicy Polski) za zbiorową odpowiedzialność europejską. Wyraził wdzięczność Coscie za jego poparcie w tej sprawie.

– Fakt, że będziemy mogli zdecydować o tym, że wspólne europejskie środki zostaną przeznaczone na naszą obronę, w tym na Tarczę Wschodnią, bo będziemy o to zabiegać, a także coraz większa gotowość niektórych w Europie do dyskusji na temat wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów na różne sposoby, wskazuje na to, że bezpieczeństwo staje się realnym priorytetem dla całej Unii Europejskiej , w tym finansowanie wydatków na bezpieczeństwo – oświadczył polski premier.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga obsługi JavaScript w Twojej przeglądarce. Pełczyńska-Nałęcz w „Graffiti” o „uderzeniu w deweloperów”: Ta ustawa przywraca równowagę Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *