Czy świat w tym roku stanie w obliczu recesji? Ekonomiści biją na alarm

Perspektywy dla światowej gospodarki stają się coraz bardziej ponure. Niedawne badanie ekonomistów na całym świecie przeprowadzone przez Reuters wskazuje, że znaczna większość ekspertów uważa prawdopodobieństwo globalnej recesji w tym roku za wysokie lub bardzo wysokie. Ten sentyment przypisuje się przede wszystkim taryfom nałożonym przez Donalda Trumpa, które zwiększają niepewność i negatywnie wpływają na zaufanie przedsiębiorstw.

Zdjęcie

Czy Wiat W Tym Roku Stanie W Obliczu Recesji Ekonomici Bij Na Alarm 9301af9, NEWSFIN

Ekonomiści prognozują, że gospodarka światowa będzie rosła wolniej w 2025 r. z powodu taryf Donalda Trumpa / ANNABELLE GORDON / AFP Reklama

Badanie Reuters przeprowadzono od 1 do 28 kwietnia tego roku. Wzięli w nim udział ekonomiści z prawie 50 krajów na całym świecie , w tym przedstawiciele banków centralnych, w różnych konfiguracjach.

Prawdopodobieństwo globalnej recesji wzrasta. Ekonomiści pozostają realistami

Łącznie 167 ekonomistów zostało zapytanych o ryzyko globalnej recesji do 2025 r . Według raportu Reutersa, 60 procent respondentów (101 ekspertów) określiło ryzyko jako „wysokie” lub „bardzo wysokie ”. Natomiast 66 ekspertów oceniło je jako „niskie”, a czterech określiło je jako „bardzo niskie”.

Reklama

Agencja Reuters podkreśla, że żaden z ponad 300 ekonomistów ankietowanych w sprawie wpływu taryf Donalda Trumpa na globalne nastroje biznesowe nie wskazał, że wpływ będzie pozytywny (co agencja opisuje jako „niezwykłą jednomyślność” w wynikach ankiety). Zdecydowana większość, 92%, prognozowała negatywny wpływ. Tylko 8% uważało, że taryfy będą miały neutralny wpływ na globalne nastroje biznesowe (większość tej odpowiedzi pochodziła od ekspertów z Indii i innych rynków wschodzących).

Ekonomiści przewidują: Gospodarka światowa będzie rosła wolniej

Podczas kwietniowej rundy badania trzy czwarte ekonomistów, którzy przedstawili swoje prognozy dotyczące wzrostu globalnego PKB w 2025 r. , zrewidowało swoje prognozy w dół . W rezultacie mediana prognoz przewiduje teraz wzrost o 2,7%, co stanowi spadek w stosunku do prognozy z lutego na poziomie 3% .

Ponadto najnowsza prognoza Międzynarodowego Funduszu Walutowego wskazuje na nieznacznie wyższy globalny wzrost na poziomie 2,8% w 2025 r.

Uczestnicy badania obniżyli również swoje prognozy dla poszczególnych gospodarek na całym świecie , przy czym mediana szacunków została skorygowana w dół dla 28 z 48 badanych krajów. Mediana prognoz dla dziesięciu krajów pozostała niezmieniona, podczas gdy dziesięć innych (w tym Argentyna i Hiszpania) odnotowało niewielkie korekty w górę w swoich prognozach konsensusu, głównie ze względu na zachęcające czynniki krajowe, które miały wspierać wzrost PKB.

Czy cła Donalda Trumpa powodują zamieszanie w światowej gospodarce?

Środowisko zewnętrzne nadal jest trudne , a cła Donalda Trumpa są na czele. „Mamy do czynienia z bardzo trudnym otoczeniem pod względem optymizmu co do wzrostu gospodarczego” — stwierdził Timothy Graf, szef strategii makroekonomicznych dla Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki w State Street Financial Corporation. „Nawet gdybyśmy wyeliminowali cła dzisiaj, reperkusje ze strony USA byłyby nadal dość znaczące, szczególnie pod względem wiarygodności USA jako uczestnika dwustronnych i wielostronnych porozumień w różnych sektorach, od handlu po zbiorową obronę”.

Graf zauważył także, że wzrosło ryzyko stagflacji w gospodarce światowej (przez stagflację rozumie się przedłużający się okres wysokiej inflacji połączony ze wzrostem bezrobocia i stagnacją lub bardzo niskim wzrostem gospodarczym).

W tym kontekście Reuters podkreśla, że 19 z 29 banków centralnych, które wzięły udział w badaniu agencji, uważa, że nie uda im się osiągnąć w tym roku swoich celów inflacyjnych (nieco mniejsza liczba, 15 banków, wyraziła taki sam pesymizm w odniesieniu do roku 2026).

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce. Joanna Senyszyn w „Graffiti” o ubezpieczeniu zdrowotnym Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *