Minister finansów tłumaczył w poniedziałek, skąd wziął się pomysł na rekordowe podwyżki akcyzy na papierosy. Andrzej Domański zapowiedział ponadto, że podwyżka akcyzy na alkohol nie ulegnie zmianie w porównaniu z mapą drogową przygotowaną jeszcze przez rząd PiS.
/Jacek Domiński /Reporter
W ciągu najbliższych kilku lat akcyza na niektóre wyroby tytoniowe ma wzrosnąć o nawet 150 proc. Minister finansów podkreśla, że to reakcja na znaczny wzrost dostępności papierosów w Polsce i dodaje: „Mapa drogowa dla alkoholu zostaje bez zmian”.
W Polsce „drugie najtańsze papierosy w całej UE”
Lawinowe podwyżki akcyzy na papierosy były zapowiedziane w rozmowach resortu finansów z przedsiębiorcami. Już w 2025 roku o 25 proc. wzrośnie akcyza na klasyczne papierosy, a o 75 proc. na e-papierosy. Teraz minister finansów tłumaczy, że to efekt znacznego zwiększenia dostępności papierosów w ostatnich latach:
Reklama
– W 2015 roku za przeciętne wynagrodzenie można było kupić 290 paczek papierosów, teraz – 490. Bardzo mocno poszła do góry inflacja w tym czasie, natomiast akcyza, zgodnie z mapą drogową, rosła znacznie wolniej – mówił Andrzej Domański w TOK FM.
Jak zauważył minister, w efekcie w Polsce mamy obecnie drugie najtańsze papierosy w całej UE. Taniej jest tylko w Bułgarii, a po zmianach już w przyszłym roku paczka papierosów może kosztować średnio 20 zł.
Akcyza na alkohol bez zmian
Medialne doniesienia mówiły także o wyraźnych podwyżkach akcyzy na alkohol. Minister zdrowia niemal od początku nowej kadencji Sejmu przypominała, że walka z rosnącym spożyciem alkoholu w kraju musi sprowadzać się do dwóch kroków: zmniejszenia dostępności alkoholu i podwyżki jego cen.
Pierwszy z tych kroków wydaje się, że właśnie się spełnia. Gotowy ma być już projekt ustawy o zakazie sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych w godzinach nocnych. Minister Izabela Leszczyna liczyła także na ruch ministra Domańskiego: – Uważam, że pan minister powinien zwiększyć akcyzę na alkohol i na papierosy – mówiła.
– Dla papierosów proponujemy wzrost akcyzy o 25 proc. Nie planujemy zmian w mapie drogowej dla alkoholu. Mapa drogowa dla alkoholu zostaje bez zmian – tłumaczył w poniedziałek Domański.
Według aktualnie obowiązującej mapy drogowej z 2022 roku, stawka akcyzy na alkohol ma wzrastać co roku o 5 proc. w latach 2023-2027. Dotychczas planowano także podwyżki akcyzy na papierosy o 10 proc. we wspomnianych latach – tutaj zmiana będzie duża.