KPO: więcej czasu na realizację inwestycji w zakresie wsparcia dla firm

Kutry rybackie na Bałtyku

1 lipca 2024 r. w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane znowelizowane rozporządzenie wydłużające termin wykonania inwestycji w zakresie przetwórstwa lub wprowadzania do obrotu produktów rolnych, rybołówstwa lub akwakultury. Przed zmianą przepisów na wykonanie przedsięwzięć beneficjenci mieli 18 miesięcy. 

Reklama

Teraz wykonanie przedsięwzięć w ramach części nr 1 inwestycji A1.4.1 KPO „Inwestycje na rzecz dywersyfikacji i skracania łańcucha dostaw produktów rolnych i spożywczych oraz budowy odporności podmiotów uczestniczących w łańcuchu”   musi nastąpić w ciągu 24 miesięcy, ale nie później niż do 31 grudnia 2025 r. Wydłużenie terminu ma ograniczyć ryzyko niezrealizowania w terminie zaplanowanych już zamierzeń.

Nowe regulacje mają zastosowanie zarówno w przypadku spraw o przyznanie pomocy będących w trakcie rozpatrywania, tj. przed zawarciem z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa umowy, jak i tych, w których została już ona zawarta, jednak nie wypłacono jeszcze dofinansowania.

Przypomnijmy, że w ramach programu można sfinansować:

– koszty budowy (w tym rozbudowy, remontu) budynków wykorzystywanych w zakresie przechowywania, magazynowania, pakowania, przeładunku, przygotowania do sprzedaży lub wprowadzania do obrotu produktów rolnych, rybołówstwa lub akwakultury;

– koszty budowy, w tym rozbudowy, przebudowy lub remontu połączonego z modernizacją infrastruktury i urządzeń do składowania i zagospodarowania odpadów, oczyszczalni ścieków, biogazowni, systemów fotowoltaicznych, słonecznych systemów grzewczych, agregatów prądotwórczych, magazynów energii, instalacji odzysku ciepła, pomp ciepła, kotłów i pieców na biomasę, a także zastosowania czynników chłodniczych o zmniejszonym lub neutralnym oddziaływaniu na środowisko;

– zakup nowych maszyn i urządzeń do przechowywania, magazynowania, pakowania, przeładunku, przygotowania do sprzedaży lub wprowadzania do obrotu produktów rolnych, rybołówstwa lub akwakultury, a na terenie rolno-spożywczych rynków hurtowych – artykułów rolno-spożywczych;

– zakupu nowych środków transportu spełniających wymagania techniczne oraz normy niskiej emisji spalin;

– zakup i instalację na terenie przedsiębiorstwa nowych stacji ładowania pojazdów elektrycznych;

– zakup lub aktualizację oprogramowania komputerowego, zakupu nowego sprzętu informatycznego do zarządzania procesami logistycznymi.

Czytaj więcej

Kpo Wiecej Czasu Na Realizacje Inwestycji W Zakresie Wsparcia Dla Firm Bf2e6b3, NEWSFIN

Gospodarka Maciej Zieliński: Polska ma atuty i skorzysta na skracaniu łańcuchów dostaw

Jesteśmy na zakręcie i Krajowy Plan Odbudowy pozwoliłby kontrolować tor jazdy, a tak istnieje ryzyko, że z tego zakrętu wypadniemy – mówi Maciej Zieliński, prezes Siemens Polska.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *