Kreatywne pomysły na beton w aranżacji przestrzeni

Betonowe elementy dostarczają wielu pomysłów na aranżację posesji i nie chodzi tu tylko o kostki i płyty do wykańczania alejek, podjazdów czy tarasów. Ciekawe kompozycje można również stworzyć używając palisad, obrzeży czy pustaków betonowych. Co można z nich zbudować?

Murowany sukces

Mur, czyli ogrodzenie dookoła posesji, może być jednym z pierwszych albo ostatnich elementów wieńczących prace budowlano-aranżacyjne. Bezsprzecznie jest on jednak przede wszystkim ważną częścią każdej aranżacji. Po pierwsze wytycza granice posesji, po drugie chroni prywatność, a po trzecie – „spina” klamrą całą kompozycję. Ogrodzenie może być niczym nieprzenikniony mur lub ażurowa dekoracja. Wiele zależy od otoczenia posesji i od tego, jak bardzo chcemy zadbać o prywatność. Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Pełne ogrodzenie ukryje mieszkańców przed wzrokiem sąsiadów i przechodniów, ale ograniczy dostęp światła na posesję, co może być mało korzystne dla roślin. Natomiast ażurowe, co prawda nie zapewni prywatności, ale stworzy lepsze warunki oświetleniowe dla ogrodowej zieleni. Oczywiście istnieją również rozwiązania hybrydowe, które stanowią połączenie dwóch powyższych sposobów budowy ogrodzenia. Bez względu na to, który z tych pomysłów zostanie ostatecznie wybrany, dobrze jest postawić na estetyczne i trwałe rozwiązania. Można je zrealizować np. przy użyciu pustaków betonowych, takich jak Polbruk Murro. Są one idealne do budowy ogrodzenia nowoczesnej posesji. Pustaki, z których wznosimy mur, to duże, minimalistyczne w designie, a z drugiej strony niezwykle eleganckie elementy. Poza atrakcyjnym wyglądem ich dużą zaletą jest liczba dostępnych kolorów. Wśród nich znajdziemy monokolor grafitowy oraz melanże – latte, onyx i nerino Pustaki betonowe z zasady są dedykowane do budowy ogrodzeń, ale to tylko jeden z pomysłów na ich użycie w aranżacji. Coraz częściej w przydomowych przestrzeniach pojawiają się np. betonowe grille czy fontanny, które można zbudować właśnie z pustaków ogrodzeniowych Przejdźmy do innych konceptów zastosowania elementów betonowych w ogrodzie.

 

 

Ogrodowe inspiracje

Tutaj możliwości jest naprawdę bez liku, gdyż dziś ogród to nie tylko strefa wypoczynku i część reprezentacyjna. Coraz częściej w przydomowych przestrzeniach pojawiają się np. warzywniki. Bardzo często strefy rozdziela się pod względem funkcjonalnym. Do tego idealne będą murki, czyli niewysokie konstrukcje do około 1 metra wysokości. Zbudujemy je z betonowych elementów jak np. Polbruk Albero. To murek, który wzniesiemy z „kamiennego łupka” w postaci gotowych modułów o siedmiu różnych kształtach. Nadaje to całej konstrukcji unikatową formę. Albero wyglądem przypomina prawdziwe kamienne murki, którymi niegdyś rozdzielano granice pomiędzy polami czy też posesjami. Co ciekawe, można go wykorzystać również do budowy kwietnika, czyli de facto murka przybierającego formę prostokąta, zwykle o średniej wysokości. Wnętrze tak przygotowanej konstrukcji wypełnia się ziemią, a następnie sadzi w niej kwiaty lub niskie krzewy. Kwietnik to rozwiązanie nie tylko do ogrodu. Można go także zastosować w strefie wejściowej. Pewną formą kwietnika jest rabata. To przestrzeń, zwykle grządka, gdzie sadzi się trawy ozdobne i kwiaty. Zazwyczaj jest ona położona na poziomie gruntu, dlatego tak ważna jest jej ochrona, do której idealnie nadają się obrzeża. Przykładem takiego elementu jest obrzeże Modern o wysokości 28 cm, grubości 6 cm i długości aż 100 cm. Ma ono minimalistyczny design i występuje w stonowanych szarościach oraz brązie. Dzięki takiemu wyglądowi element, choć zabezpiecza rabatę, niknie pośród kwiatów, a do tego stanowi idealne, niewyróżniające się tło dla ogrodowej zieleni. Ostatnio w ogrodach popularne stały się również warzywniki w formie wolnostojących skrzyń. Poza drewnem zbudujemy je także z betonowych elementów, np. palisad. Ciekawą propozycją może tu być palisada Hestra, która ma drobnoutwardzaną lub gładką fakturę i jest dostępna w dwóch kolorach –grafitowym i brązowym oraz w czterech wysokościach – 40, 60, 80 i 100 cm. Z takich elementów wzniesiemy normalne „skrzynie” na warzywa o różnych wysokościach lub kaskadowy warzywnik. Jeśli zdecydujemy się na tę drugą opcję, należy pamiętać o odpowiednim doborze warzyw.

 

 

W krainie światła

Na tym możliwości betonowej galanterii się nie kończą. Obrzeża, o których już wcześniej wspomniano, nie muszą służyć tylko do wytyczania granic pomiędzy zielenią a resztą ogrodu czy też tworzenia bariery pomiędzy rabatami a trawnikiem. Okazuje się, że niektóre z nich mogą znaleźć o wiele szersze zastosowanie. Kruczek tkwi w tym, że aby tak mogło być, muszą mieć odpowiednią formę. Doskonałym przykładem rozwiązania, które spełnia ten warunek, jest obrzeże Polbruk Flesz. Minimalistyczne i klasyczne, bo wysokie na 30 cm i długie na 20 cm, ma jedną cechę, której zwykle nie mają tego rodzaju produkty. Uzyskało ono kształt odwróconej litery „L”, pod której daszkiem można umieścić taśmę LED. Choć nie zmienia to przeznaczenia samego borderu, to jednak zwiększa jego funkcjonalność, ponieważ skierowane w dół oświetlenie delikatnie podświetla ścieżkę po zmroku. Jest to nie tylko przydatne, bo zwiększa bezpieczeństwo, ale również nadaje każdej aranżacji unikatowy klimat dzięki emitowanej poświacie. Obrzeże to można również wykorzystać do wykończenia ogrodowych schodów na taras, czy w strefie wejściowej i efektownie podświetlić stopnie. W ten sposób przestrzeń wokół domu staje się nieco magiczna.

 

 

Powyższe zastosowania elementów betonowych nie wyczerpują potencjalnych możliwości ich wykorzystania w aranżacji posesji. To tylko kilka ciekawych, niesztampowych przykładów. Z betonowych elementów można zbudować znacznie więcej konstrukcji – wspomniane fontanny, grille, donice, a także ławki, barki czy meble ogrodowe. W mniejszych przestrzeniach można również wznieść wertykalne zielone ściany z gazonów.

 

REKLAMA: REKLAMA: REKLAMA:

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *