Czy 11 lipca jest dniem wolnym od pracy? W tym roku do kalendarza wprowadzono nowe święto narodowe, co wywołało pytania o to, czy ten dzień w ogóle kwalifikuje się jako wolny od pracy. Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa OUN i UPA przypada w piątek.
/ 123RF/PICSEL
Wielu Polaków liczy na długi weekend, który mógłby rozpocząć się w piątek, 11 lipca. Powodem tego pragnienia jest nowo ustanowione święto narodowe w tym dniu , upamiętniające polskie ofiary ukraińskiego nacjonalizmu. Mimo że jest to święto państwowe, nie jest ono dniem wolnym od pracy.
Czy 11 lipca jest świętem państwowym? Tylko w określonych okolicznościach.
Piątek, 11 lipca, wprowadza nowe święto narodowe: Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA. Choć został on wpisany do kalendarza, nie jest dniem wolnym od pracy. Nie znajduje się on wśród oficjalnie uznanych świąt państwowych, takich jak 11 listopada.
Reklama
Biuro Prezydenta samo potwierdza tę informację i wspomina, że urlop w tym dniu jest możliwy , ale tylko na wniosek pracownika. Oznacza to, że urlop zostanie zatwierdzony tylko po złożeniu przez pracownika wniosku urlopowego.
„Nowe święto nie zmienia przepisów ustawy z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy. W związku z tym osoby chcące wziąć udział w obchodach 11 lipca będą musiały skorzystać np. z urlopu wypoczynkowego ” – wyjaśnia Kancelaria Prezydenta RP.
Dlaczego 11 lipca jest nowym świętem?
Dzień Pamięci Polaków – Ofiar Ludobójstwa Popełnionego przez OUN i UPA został ustanowiony 11 lipca ze względu na jego głębokie znaczenie w martyrologii narodu polskiego . Dzień 11 lipca 1943 roku jest obecnie nazywany „Krwawą Niedzielą”, ponieważ UPA przeprowadziła tego dnia skoordynowane ataki na około 150 polskich wsi na Wołyniu.
Tego jednego dnia życie straciło około 8000 Polaków , głównie kobiety, dzieci i osoby starsze. W sumie, w latach 1939–1946, ofiarą antypolskich działań ukraińskich nacjonalistów padło około 100 000 Polaków. Dzień Pamięci Polskich Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA, jako nowe święto narodowe, ma na celu uczczenie pamięci osób dotkniętych tymi tragediami.
Przemysław Terlecki
Do uruchomienia odtwarzacza wideo wymagany jest JavaScript. Polsat News