Sytuacja w Saule wciąż odbija się echem. „Byliśmy oczarowani Państwa urokiem i umiejętnością formułowania ambitnych koncepcji. […] Dziś możemy z całą pewnością stwierdzić, że popełniliśmy błąd, poważny błąd” – stwierdza Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy, w liście otwartym skierowanym do Olgi Malinkiewicz.
W ciągu ostatnich kilku tygodni media były zalewane doniesieniami o zamieszaniu w Saule Technologies, firmie koncentrującej się na rozwoju technologii ogniw perowskitowych. Na początku maja była wiceprezes i współzałożycielka Olga Malinkiewicz złożyła doniesienie do prokuratury w związku z domniemanymi działaniami na szkodę Saule i Saule Technologies, których dopuścili się członkowie zarządu Columbus Energy, drugiego co do wielkości akcjonariusza firmy, oraz osoby zasiadające w radach nadzorczych obu firm.
W oświadczeniu wydanym przez Malinkiewicza wskazano, że doszło nawet do próby wrogiego przejęcia firmy, z pominięciem interesów innych interesariuszy. Ujawnienie to doprowadziło do odwołania Malinkiewicza, twórcy skomercjalizowanej technologii, z zarządu i zainicjowania raportu przez Michała Gondka, który objął kierownictwo firmy. W raporcie stwierdzono, że prace firmy nad ogniwami perowskitowymi, trwające od ponad dekady, wciąż znajdują się w początkowej fazie rozwoju i że setki milionów, potencjalnie przekraczające miliard złotych, będą potrzebne do „doprowadzenia produktu do skutku” i zapewnienia wystarczających mocy produkcyjnych, co mogłoby potrwać około 10 lat.
W świetle ustaleń audytu, nowy zarząd Saule Technologies podjął decyzję o przygotowaniu zawiadomienia do prokuratury w sprawie potencjalnych działań przestępczych polegających na sprzeniewierzeniu środków publicznych, a także pieniędzy inwestorów prywatnych, przez poprzedni zarząd i wprowadzaniu inwestorów w błąd – w tym tych na giełdzie. Zostało to szczegółowo omówione w artykule „Czy w Saule było wiele złudzeń? Audyt wstępny, kontrowersyjne wydatki i prokuratura. Komentarz Olgi Malinkiewicz”. Notowania spółki są obecnie wstrzymane z powodu braku raportu rocznego. Jak zauważył Michał Kubicki, inwestowanie na NewConnect „jest trudne i pełne pułapek”.
Co więcej, dopiero wczoraj nowo powołany zarząd Saule Technologies wydał oświadczenie, w którym wskazał, że 26 czerwca 2025 r. otrzymał informację dotyczącą Saule SA (