Jeden z czołowych producentów mleka i przetworów mlecznych w Polsce i Europie, Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol z siedzibą w Grajewie, zamierza wykorzystać zachęty oferowane w ramach Polskiej Strefy Inwestycyjnej, inwestując łącznie 414,6 mln zł. Ta inicjatywa, zaplanowana na lata 2025-2029, obejmuje plany rozbudowy infrastruktury, nabycia nowych linii produkcyjnych, modernizacji istniejących obiektów i automatyzacji procesów technologicznych. Jest to największa inwestycja w historii Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
/ Artur Reszko / PAP
W siedzibie spółdzielni w Grajewie odbyła się konferencja prasowa, na której Krzysztof Paszyk, minister rozwoju i technologii, ogłosił decyzję o udzieleniu wsparcia kierownictwu firmy.
Mlekpol zainwestuje setki milionów złotych. „Historyczne wydarzenie dla Spółdzielni”
– Dla Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej powodem wielkiej radości i dumy jest fakt, że dziś możemy ogłosić decyzję nr 151 o wsparciu poważnej inwestycji realizowanej przez Spółdzielnię Mleczarską Mlekpol . W swojej historii suwalska strefa umożliwiła około 400 inwestycji, ale ta jest niewątpliwie największa – stwierdził prezes SSSE Cezary Cieślukowski. Zachęcał inwestorów do angażowania się w inwestycje „wspierane ulgą” w tej strefie.
Reklama
– Dzisiejsza uroczystość jest przełomowym momentem dla naszej Spółdzielni, gdyż ta inwestycja, jedna z największych w Mlekpolu, znacznie zwiększy moce przerobowe i usprawni działalność, dzięki czemu będziemy mogli sprawniej realizować zamówienia, a także umocnić naszą pozycję na rynku krajowym i zagranicznym – podkreślił prezes SM Mlekpol Tadeusz Mroczkowski.
Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol jest jednym z największych producentów mleka i przetworów mlecznych w Polsce i Europie , zrzeszającym ponad 7,5 tysiąca dostawców mleka. W ramach tej nowej inwestycji firma zobowiązała się do stworzenia 10 nowych miejsc pracy przy jednoczesnym utrzymaniu zatrudnienia 869 pracowników.
Inwestycję zaplanowano na lata 2025-2029 . Projekt obejmuje rozbudowę obiektów magazynowych, ze szczególnym uwzględnieniem pozyskania nowych linii do produkcji sera, modernizacji istniejących instalacji oraz pełnej automatyzacji procesów technologicznych.
Cała Polska jest strefą ekonomiczną. Istnieją różnice w ulgach podatkowych dla firm
Przepisy regulujące Polską Strefę Inwestycyjną (PSI) obowiązują od 2018 r. Zgodnie z tymi przepisami cały kraj funkcjonuje jako strefa ekonomiczna, a jedynie lokalne różnice w poziomie ulg dostępnych dla firm o różnej wielkości.
Suwalska SSE sprawuje nadzór nad obszarem wspierającym nowe inwestycje w ramach PSE na terenie województwa podlaskiego oraz powiatów ełckiego i gołdapskiego (województwo warmińsko-mazurskie), a także czterech powiatów województwa mazowieckiego: łosickiego, ostrowskiego, sokołowskiego i węgrowskiego.
Na terenach zarządzanych przez Suwalską SSE – z wyłączeniem powiatu ostrowskiego – duże przedsiębiorstwa mogą liczyć na 50% zwolnienie z podatku dochodowego CIT lub PIT , średnie firmy – 60%, a mikro i małe firmy – 70%. W powiecie ostrowskim stawki zwolnień wynoszą odpowiednio 40%, 50% i 60% kapitału zainwestowanego przez firmę. Zwolnienia te mogą być przyznane na okres 14 lub 15 lat.
SSSE działa od 28 lat. W tym czasie wsparło blisko 400 inwestycji na kwotę 7,3 mld zł. Przedsiębiorcy stworzyli w tym okresie blisko 21 000 miejsc pracy.
Odtwarzacz wideo wymaga obsługi JavaScript w Twojej przeglądarce. Polsat News