Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył kary na sześciu deweloperów za dostarczanie nieprawdziwych informacji dotyczących powierzchni oferowanych mieszkań. Sprawa dotyczy powierzchni znajdującej się pod ścianami działowymi. Ukarane zostały przedsiębiorstwa deweloperskie z Warszawy, Wrocławia oraz Lublina.
/123RF/PICSEL
UOKiK nałożył kary na sześciu deweloperów, którzy wprowadzali klientów w błąd co do rzeczywistej wielkości oferowanego lokalu; łączna kwota kar wyniosła 1,6 mln zł – poinformował Urząd w piątek. Sprawa dotyczyła obliczania powierzchni mieszkań z uwzględnieniem ścian działowych.
UOKiK nałożył kary na firmy deweloperskie z Warszawy, Wrocławia i Lublina
Jak zaznaczył Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, najwyższa kara została nałożona na warszawską firmę JP Development Horyzont Poznań – przekracza 1 mln zł. Kolejne decyzje dotyczą przedsiębiorstw Capitalia Real Estate Gęsia z Lublina (blisko 335 tys. zł), Brama Wilanowska PL oraz Śródmieście Wilanów PL z Warszawy (odpowiednio: 100 tys. oraz ponad 56 tys. zł) oraz dwóch firm z Wrocławia – Space Investment Strzegomska 3 Otyńska (ponad 46 tys. zł) i TN Stabłowice 1 (ponad 20 tys. zł).
Reklama
UOKiK podkreślił, że decyzje te nie są ostateczne, a przedsiębiorcy już złożyli odwołania do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
W komunikacie zaznaczono, że konsumenci uzyskiwali informacje o dostępnych mieszkaniach – tj. lokalizacji, układzie, liczbie i wymiarach pomieszczeń oraz łącznej powierzchni – z kart lokali dostarczanych przez deweloperów, które stanowiły integralną część umowy w przypadku zakupu nieruchomości. W dokumentacji pięciu deweloperów, którzy zostali ukarani przez UOKiK, zawarte były informacje o ścianach działowych, lecz brakowało danych dotyczących powierzchni pod tymi ścianami, mimo że była ona wliczana do powierzchni lokalu mieszkalnego. „W efekcie konsumenci nie mogli ustalić, jaką część ceny stanowi kwota za powierzchnię pod ściankami działowymi” – zauważył Urząd.
Powierzchnia pod ścianami działowymi. „Konsumenci otrzymywali nieprawdziwe informacje”
Dodano, że pozostali deweloperzy, pomimo zawartej w kartach lokali informacji o powierzchni pod ścianami działowymi, nie uwzględniali tej powierzchni w całkowitej powierzchni lokalu mieszkalnego określonej w umowie deweloperskiej. „W rezultacie konsumenci otrzymali nieprawdziwe informacje dotyczące powierzchni oraz ceny lokalu (mniejsza powierzchnia – niższa cena). W następstwie, podpisując umowę przenoszącą własność, musieli uiszczać dodatkowe opłaty za powierzchnię pod ściankami, które można było usunąć” – wyjaśnił Urząd.
Wskazano również, że w ramach swojego monitoringu branży deweloperskiej Prezes UOKiK sprawdził, jakie normy budowlane są stosowane przez przedsiębiorców, jak je interpretują, w jaki sposób dokonują pomiarów powierzchni mieszkań i domów oraz jak informują konsumentów o uwzględnianiu powierzchni pod ścianami działowymi. Badanie objęło podmioty wchodzące w skład 20 największych grup kapitałowych na rynku deweloperskim.
„Przedsiębiorcy są w trakcie wdrażania nowych wymogów, które mają na celu przede wszystkim jasne i przejrzyste przekazywanie informacji. Biorąc pod uwagę zróżnicowane praktyki deweloperów na rynku, ocena działań poszczególnych firm – w jaki sposób wdrożyli znowelizowane przepisy – będzie możliwa w ramach postępowań prowadzonych przez Prezesa UOK