Surowy, minimalistyczny oraz ascetyczny styl, inspirowany światem maszyn, betonu, stali i szkła – to w skrócie charakterystyka architektury industrialnej. Podpowiadamy, jak wprowadzić jego zasady do otoczenia domu.
Trend na styl industrialny pojawił się w latach 60. i 70. XX wieku w USA, gdzie zaczęto przekształcać nieużywane przestrzenie starych fabryk z XIX i początku XX wieku na mieszkania i pracownie artystyczne. W takich miejscach często zachowywano oryginalne przemysłowe elementy oraz eksponowano stalowe i ceglane detale. W kolejnych latach styl ten ewoluował i dostosował się do nowoczesnych mieszkań i domów. Obecnie cechuje go prostota, funkcjonalność oraz uznanie dla surowego piękna. Wykorzystywane materiały to głównie beton, metal, szkło oraz cegła. Co ciekawe, w tego typu aranżacjach kluczową rolę odgrywa światło, które stanowi integralny element przestrzeni.
Budynki w tej konwencji są bardzo podobne do tych zaprojektowanych w stylu nowoczesnym, chociaż często stawia się na wykończenie elewacji betonem architektonicznym lub wstawkami z cortenu. Minimalizm zauważalny jest również w otoczeniu domu. Elementy małej architektury i nawierzchnie najczęściej wykonane są z betonu, kontrastując z soczystą zielenią. W takich oszczędnych projektach często można spotkać stalowe lub ceglane akcenty. Zanim jednak skupimy się na detalach i dodatkach do wykończenia przestrzeni, warto na chwilę zatrzymać się przy wyborze nawierzchni.
Szarość czy korten?
W stylu industrialnym, który szczególnie opiera się na betonie, nawierzchnie zazwyczaj wykonywane są właśnie z tego materiału. Stosowane płyty i kostki muszą cechować się minimalistycznym designem. Dlatego najczęściej do budowy alejek, podjazdów i tarasów wybiera się elementy o geometrycznych kształtach. Zazwyczaj są to duże formaty. Szczególnie popularne są wielkoformatowe płyty Polbruk Magna (100×75 cm, 75×50 cm) oraz Polbruk Bosso – kwadratowe lub trapezowe. Oba typy są na tyle grube, że można z nich zbudować nawierzchnie, po których poruszają się samochody. W stylu industrialnym poza materiałem, z którego wykonano nawierzchnię, ważny jest również ich kolor. Idealne są odcienie szarości, które podkreślają przemysłowy charakter przestrzeni oraz jej minimalizm i surowość. Taka przestrzeń wcale nie musi być nudna, ponieważ gama dostępnych odcieni szarości jest naprawdę imponująca. Od jednolitych barw, takich jak szary czy grafitowy, po melanże, jak np. nerino. Kolor betonu nie jest jednak jedynym, który pasuje do tego stylu.
Ciekawą alternatywą jest rdzawa stal, czyli kolor korten w odcieniu brązowo-pomarańczowym. Tego koloru należy jednak używać na nawierzchniach z umiarem, jeśli pojawia się on już na elementach dekoracyjnych elewacji domu. Z pewnością doskonale komponuje się w sąsiedztwie cegły. Nawierzchnie w tym kolorze można zbudować np. z kostek Metrik. Są one wąskie (7 cm), ale dość długie, bo mają 28 cm. Można je układać naprzemiennie, w jodełkę lub cegiełkę.
Detale w industrialnym ogrodzie
Ułożenie nawierzchni to pierwszy krok w tworzeniu ogrodu w stylu industrialnym. Jak w każdej innej przestrzeni, również tutaj detale mają znaczenie. Styl ten stawia na beton, dlatego mogą to być na przykład betonowe meble wykonane z pustaków, takich jak Polbruk Neo czy Murro z drewnianymi siedziskami. Bardzo popularne są także donice, takie jak Tigela, które można ustawiać punktowo w przestrzeni ogrodu lub zbudować z nich większą konstrukcję w formie ściany zieleni. Interesującym pomysłem na stworzenie bardzo ascetycznego projektu jest aranżacja przestrzeni przy użyciu elementów betonowych z tej samej rodziny – płyta Magna doskonale nadaje się do budowy nawierzchni, palisada Magna do tworzenia donic oraz efektownych lewitujących schodów. Oprócz betonu, elementy małej architektury, takie jak pergole, ławki czy ogrodzenia, mogą być również wykonane ze stali i cortenu (rdzawej stali), co pozwala nadać przestrzeni charakter nawiązujący do epoki industrialnej. Można również poeksperymentować z drewnianymi meblami czy donicami, które dodadzą przestrzeni nieco „ciepła”. Bez względu na to, z jakich materiałów zostaną wykonane detale, należy zachować umiar, ponieważ to jest istotą