Kiedy ruszy program „Pierwsze klucze”? Paszyk wskazuje datę

Ustawa dotycząca programu dopłat do kredytów hipotecznych „Pierwsze klucze” może zostać przyjęta w III kwartale bieżącego roku – ocenił minister rozwoju Krzysztof Paszyk. Dodał także, że planuje ochronę polskich przedsiębiorstw przed nieuczciwą konkurencją zagraniczną w trakcie realizacji zamówień publicznych.

Zdjęcie

Kiedy Ruszy Program Pierwsze Klucze Paszyk Wskazuje Dat Bd2d053, NEWSFIN

Krzysztof Paszyk, minister rozwoju i technologii /Lukasz Gdak /East News Reklama

Szef Ministerstwa Rozwoju i Technologii, który był gościem TVP Info w środę, przekazał, że MRiT opracowuje projekt przepisów mających na celu ochronę polskich przedsiębiorstw w procesie realizacji zamówień publicznych.

– Na przykład firmy budowlane, które wykonały znakomitą pracę przez ostatnie kilkanaście lat, muszą być chronione przed nieuczciwymi praktykami ze strony takich podmiotów jak chińskie czy tureckie, które wkraczają na nasz rynek. Dlatego w Ministerstwie Rozwoju i Technologii stworzyliśmy przepisy, które będą wspierały polskich przedsiębiorców uczestniczących w przetargach publicznych dotyczących ogromnych inwestycji infrastrukturalnych planowanych przez ministra (infrastruktury) Dariusza Klimczaka” – poinformował Paszyk.

Reklama

Zaznaczył, że projektowane przepisy znajdują się obecnie w fazie konsultacji. – Będę namawiał, aby w niedalekiej przyszłości weszły w życie – zapowiedział minister.

Przeczytaj: Kolejne podejście do przyjęcia kontrowersyjnego programu dopłat do kredytów. Projekt na liście prac rządu

Program „Pierwsze klucze” w III kwartale?

Mówiąc o programie „Pierwsze klucze„, który został wpisany na listę prac rządowych, podkreślił, że obecnie rozpoczyna się faza konsultacji międzyresortowych. – Myślę, że te konsultacje doprowadzą nas do szybkiego zakończenia. Jeżeli prace będą przebiegały sprawnie, realizacja programu może mieć miejsce w III kwartale – stwierdził Paszyk.

Minister podkreślił, że program „Pierwsze klucze”, który przewiduje dopłaty do kredytów na zakup mieszkań, nie jest jedynym sposobem wsparcia mieszkalnictwa, które przygotowało MRiT.

– Mamy również ustawę dotyczącą budownictwa społecznego, z dodatkowymi funduszami na wsparcie budownictwa socjalnego. Gwarantujemy również środki na rozwój budownictwa czynszowego – przypomniał.

W opinii szefa resortu, do tej pory brakowało spójnej koncepcji rozwoju mieszkalnictwa, a wcześniejsze programy wsparcia były realizowane chaotycznie. – Nie był jasno określony model wsparcia dla budownictwa społecznego, ani ścieżka do własności – zauważył.

Paszyk zwrócił uwagę, że potrzeby mieszkaniowe są zróżnicowane, dlatego wymagają różnych form wsparcia. – Dwie ustawy, które opracowaliśmy w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, z jednej strony wspierają mieszkalnictwo socjalne i społeczne – TBS-y i SIM-y, ale także zapewniają wsparcie dla tych, którzy czują się bezpiecznie w swoim, dążąc do tego kosztem wielu wyrzeczeń – powiedział.

Miliardy złotych na budownictwo społeczne

Minister odniósł się również do działań na rzecz deregulacji i uproszczenia przepisów prawnych. – Rządowy projekt ustawy deregulacyjnej, opracowany przez MRiT, przeszedł pierwsze czytanie w Sejmie. Uważam, że w ciągu kilku najbliższych tygodni zostanie przyjęty – stwierdził. Szef MRiT podkreślił, że projekt ustawy deregulacyjnej został stworzony przez resort rozwoju wspólnie z przedsiębiorcami. W ocenie Paszyka szybkie uchwalenie ustawy będzie „dowodem, że rząd traktuje poważnie kwestię, że jeśli nie uwolnimy przedsiębiorców od biurokratycznego ciężaru, trudno będzie o rozwój”.

Projekt ustawy o programie „Pierwsze klucze” przewiduje dopłaty do rat kredytów hipotecznych udzielanych na zakup mieszkania lub domu jednorodzinnego na rynku wtór

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *