Czy AI wypełni rosnącą lukę na rynku pracy? Standerski: Firmy są zbyt powolne we wdrażaniu technologii

Polskie przedsiębiorstwa wdrażają sztuczną inteligencję w tempie wolniejszym niż średnia europejska, pomimo braku konkretnych regulacji w tym zakresie; musimy przyspieszyć inwestycje i orędować na rzecz AI – powiedział wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski we wtorek podczas Europejskiego Forum Nowych Idei (EFNI).

Czy Ai Wypeni Rosnc Luk Na Rynku Pracy Standerski Firmy S Zbyt Powolne We Wdraaniu Technologii 838d9f7, NEWSFIN

fot. Anggalih Prasetya // Shutterstock

Podczas dyskusji zatytułowanej „Trendy na rynku pracy – jak przyspieszyć transformację technologiczną” wiceminister podkreślił, że w Polsce co roku około 500 000 osób opuszcza rynek pracy z różnych powodów, takich jak przejście na emeryturę, podczas gdy wchodzi na niego tylko 300 000. „Dlatego też zajęcie się rosnącą luką na rynku pracy powinno być głównym celem wdrażania AI w naszych przedsiębiorstwach” – zauważył Standerski. Podkreślił, że wdrażanie nowych technologii musi następować szybciej, biorąc pod uwagę, że niedobory siły roboczej są obecnie bardziej widoczne niż w poprzednich dekadach.

Zauważył, że polskie firmy integrują sztuczną inteligencję „zbyt ospale”, podobnie jak Unia Europejska w porównaniu do globalnych liderów, takich jak USA i Chiny, i nie jest to tylko kwestia regulacyjna. Zwrócił uwagę, że Polska nie ustanowiła jeszcze prawa regulującego AI, a mimo to nasz poziom wdrożenia jest niższy od średniej europejskiej.

Wiceminister podkreślił, że w USA i Chinach dokonano znaczących inwestycji publicznych i publiczno-prywatnych w infrastrukturę AI i wsparcie dla firm wdrażających tę technologię. Czasami inwestycje te dokonywano równocześnie z wprowadzeniem przepisów dotyczących AI, które według Standerskiego są w Chinach znacznie bardziej rygorystyczne niż ustawa UE o sztucznej inteligencji (AI Act).

„Właśnie tego brakowało Unii Europejskiej” – stwierdził wiceminister, wyrażając zadowolenie z rozwoju sytuacji: Komisja Europejska i państwa członkowskie zaczęły intensywnie inwestować w sztuczną inteligencję.

Podkreślił, że ustanowienie inicjatywy EU AI Factories and Gigafactories jest pozytywnym posunięciem. Możliwości obliczeniowe zapewniane przez fabryki AI będą dostępne bezpośrednio dla przedsiębiorstw, co pozwoli firmie poprosić fabrykę o dostosowanie rozwiązania AI specjalnie do jej wymagań lub sektora, zauważył.

„Wsparcie ze strony UE musi zostać zmaksymalizowane na wszelkie możliwe sposoby; musimy przyspieszyć nasze inwestycje i wierzę, że będziemy to robić konsekwentnie w ramach Unii Europejskiej” – zauważył wiceszef Ministerstwa Cyfryzacji (MC).

Wskazał, że oprócz inwestycji rząd musi również zabiegać o przyjęcie

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *