Fuzja Orlenu i Lotosu. Prokuratura zapowiada kolejny krok

W dochodzeniu dotyczącym fuzji Orlenu i Lotosu prokurator planuje zażądać od Komisji Europejskiej dokumentacji dotyczącej procesu fuzji PKN Orlen i Grupy Lotos, jak stwierdziła Prokuratura Krajowa. Śledztwo koncentruje się na rozbieżnościach związanych z fuzją tych spółek i sprzedażą akcji podmiotów Lotosu.

Zdjęcie

Fuzja Orlenu I Lotosu Prokuratura Zapowiada Kolejny Krok 1b8c4cf, NEWSFIN

Siedziba Komisji Europejskiej w Brukseli / AFP Reklama

We wtorek Przemysław Nowak, rzecznik Prokuratury Krajowej, poinformował na swojej stronie internetowej, że toczy się ponad 10 postępowań związanych z Orlen SA. Jedno z nich, dotyczące fuzji Orlenu i Lotosu , prowadzi Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej z siedzibą w Łodzi.

W przeglądzie tego postępowania zauważono, że „ prokurator zamierza zwrócić się do Komisji Europejskiej o udostępnienie dokumentacji , która została przedłożona w związku z planowanym, a następnie przeprowadzonym połączeniem PKN Orlen SA z Grupą Lotos SA”.

Reklama

„Ponadto na dalszym etapie postępowania niezbędne będzie przeprowadzenie licznych czynności proceduralnych w ramach międzynarodowej pomocy prawnej dotyczących zawartych umów handlowych, wstępnych rozmów i negocjacji” – zauważył prokurator Nowak. Wspomniał również, że śledztwo zostało przydzielone ABW.

Raport NIK o fuzji Orlen-Lotos. „Nie miało to uzasadnienia ekonomicznego”

We wtorek Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport dotyczący fuzji Orlenu i Lotosu . Według NIK fuzja nie miała uzasadnienia ekonomicznego, a niektóre aktywa zostały sprzedane po cenie niższej o 5 mld zł – stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli.

Raport NIK z kontroli procesu fuzji wskazał, że nie posiada on silnego uzasadnienia ekonomicznego , a korzyści, które miałyby uzasadniać osiągnięcie celów fuzji, nie zostały wyartykułowane. Warunki narzucone przez Komisję Europejską negatywnie wpłynęły na rentowność projektu, a w dłuższej perspektywie na jego potencjał synergii – stwierdziła Izba.

Poprzednie zarządzanie Orlenem naraziło spółkę, a w konsekwencji Skarb Państwa, na potencjalne straty ekonomiczne , a fuzja wprowadziła też zagrożenia dla bezpieczeństwa paliwowego Polski – stwierdziła Izba.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce. ''Wydarzenia'': Kongres Lokalnych Trendów w Sopocie. Tematem przewodnim są innowacyjność i finanse samorządowe Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *