Jeszcze w wakacje minister zdrowia Izabela Leszczyna zapowiadała, że zakaz nocnej sprzedaży alkoholi na stacjach paliw może wejść od stycznia 2025 r. Teraz zapowiadanej zmiany nie ma w projekcie resortu zdrowia dotyczącym wprowadzenia ograniczeń w dostępności alkoholu – podkreśla „Fakt”.
Nie będzie nocnej prohibicji na stacjach paliw? (East News, Piotr Kamionka/REPORTER)
– 1 stycznia 2025 r. mógłby wejść w życie zakaz nocnej sprzedaży alkoholu na stacjach paliw – zdradziła minister zdrowia Izabela Leszczyna. Podkreśliła w rozmowie z PAP w pierwszej połowie lipca, że projekt jest już gotowy i po wakacjach powinien wpłynąć do Sejmu.
Minister zdrowia chciała, żeby zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach obowiązywał w godzinach: 22 – 6. Te założenia skrytykowała Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN). – Proponowane przez Ministerstwo Zdrowia rozwiązanie budzi poważne wątpliwości pod względem zgodności z krajowym porządkiem prawnym, zwłaszcza z wymogami konstytucji dotyczącymi równości wobec prawa oraz zasadności ograniczenia praw przedsiębiorców – ocenił wówczas prezes POPiHN Leszek Wiwała.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Ile zarabia Hotel Arłamów? Michał Kozak w Biznes Klasie
Zakazu jednak nie będzie?
„Fakt” przypomina, że po wprowadzeniu na rynek tzw. alko-tubek przez producenta musów owocowych w rządzie zawrzało. Politycy w dosadny sposób wypowiadali się o potrzebie zmian w sprzedaży alkoholu. – Alkohol w tubkach nie przejdzie – deklarował Donald Tusk.
Premier zapowiedział też, że „minister zdrowia przygotuje na przyszłość ustawę, która wyeliminuje systemowo tego typu zagrożenia”.
Przyspieszono prace nad przyjęciem ustawy dotyczącej wprowadzenia ograniczeń w handlu alkoholem. 14 października Ministerstwo Zdrowia przedstawiło te założenia, ale ” zabrakło w nim jednej propozycji, o której sama minister Izabela Leszczyna wielokrotnie mówiła” – pisze „Fakt”. Chodzi o wspomnianą wcześniej nocną prohobicję na stacjach paliw.
Nowy projekt, jak wynika z Wykazu Prac Legislacyjnych Rządu, ma m.in. określić wygląd opakowania z płynnym alkoholem czy zakaz sprzedaży alkoholu do 300 ml w innych opakowaniach niż ze szkła lub metalu. Nie będzie również możliwa sprzedaż produktu z alkoholem w postaci „proszku, kryształu, żelu lub pasty”. Nie będzie też możliwe kupno alkoholu bez okazania dokumentu potwierdzającego pełnoletniość – obecnie nie ma takiego obowiązku – sprzedawcy mogą poprosić o dokument.
Resort zdrowia nie odpowiedział na pytanie „Faktu” o brak nocnej prohibicji na stacjach paliw w ministerialnym projekcie.