Od nowego roku część przedsiębiorców będzie mogła skorzystać z tzw. kasowego PIT – przewiduje uchwalona w piątek przez Sejm nowelizacja ustawy w tej sprawie. Według resortu finansów z kasowej metody rozliczania PIT może skorzystać do 2,3 mln podatników. Przedsiębiorcy dzięki noweli ustawy będą zaliczać przychody i koszty pod względem podatkowym w chwili uzyskania płatności, a nie w chwili wystawienia faktury.
/ Radek Pietruszka /PAP
Wprowadzenie tzw. kasowego PIT było jednym ze słynnych „100 konkretów” Koalicji Obywatelskiej na pierwsze 100 dni rządów. „Przedsiębiorcy zapłacą podatek dochodowy dopiero po otrzymaniu środków z tytułu zapłaconej faktury (kasowy PIT)” – tak brzmiała obietnica KO w tej sprawie.
W piątek 27 września tzw. kasowym PIT zajął się Sejm. Za uchwaleniem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw głosowało 410 posłów, wstrzymało się 18 posłów, nikt nie głosował przeciwko. Nowela trafi teraz pod obrady Senatu.
Reklama
Kasowy PIT – na czym polega?
Uchwalona nowela umożliwia części przedsiębiorców skorzystanie z tzw. kasowego PIT. Zgodnie z tą metodą przedsiębiorca będzie zaliczał przychody i koszty pod względem podatkowym w chwili uzyskania płatności, a nie w chwili wystawienia faktury.
Co istotne, przychodem będzie nawet częściowa płatność za towar czy usługę, a więc zaliczka, przedpłata czy rata. Tym samym przychód podlegający opodatkowaniu będzie powstawał w chwili uzyskania całości lub części płatności. Metoda ta będzie miała zastosowanie wyłącznie do transakcji między przedsiębiorcami.
Do tej pory w podatku dochodowym od osób fizycznych zasadą był tzw. memoriałowy sposób ustalania przychodów z działalności gospodarczej. Oznacza to, że dla przedsiębiorców przychód z działalności gospodarczej powstaje z datą wystawienia faktury, wykonania usługi lub wydania towaru, niezależnie od tego, czy otrzymali już należną im zapłatę. W konsekwencji przedsiębiorcy muszą zapłacić podatek dochodowy od przychodu, którego jeszcze faktycznie nie otrzymali.
Którzy przedsiębiorcy skorzystają z kasowego PIT?
Zgodnie z nowelą, z metody kasowej będzie mógł skorzystać przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą (a więc nie skorzystają z tego rozwiązania osoby prowadzące spółkę cywilną czy jawną), jeśli ich przychody w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły równowartości miliona złotych i jeśli prowadzą podatkową księgę przychodów i rozchodów.
Przedsiębiorcy prowadzący księgi rachunkowe nie skorzystają z metody kasowej.
Te firmy, które zdecydują się na korzystanie z kasowego PIT, będą musiały prowadzić ewidencję faktur dokumentującą przychody rozliczane metodą kasową.
Przepisy wprowadzające możliwość skorzystania z kasowego PIT wejdą w życie 1 stycznia 2025 roku.
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Polsat News