Przez Polskę przechodzi fala termomodernizacji, w ramach której starsze budynki zyskują izolację termiczną. Sposobem na oszczędność energii i wyższy komfort użytkowania domu może być też docieplenie już wcześniej ocieplonego budynku, tak żeby spełniał aktualne standardy energetyczne. Kiedy przeprowadzenie takiej inwestycji jest możliwe i jak ją wykonać?
Docieplenia mogą wymagać nie tylko budynki z lat 90., lecz również te, które zostały pokryte termoizolacją kilka lat temu. Najczęściej stosowano wówczas cienkie, kilkucentymetrowe płyty izolacyjne, co nie odpowiada już współczesnym wymaganiom w zakresie energooszczędności. Dziś wykorzystuje się dużo grubsze warstwy ocieplenia, zapewniające skuteczną ochronę przed stratami ciepła. Żeby poprawić efektywność energetyczną domu, nie zawsze trzeba jednak zrywać istniejącej termoizolacji przed położeniem nowej.
Docieplenie budynku – kiedy można je wykonać i jakie daje korzyści?
Docieplenie polega na montażu warstwy ociepleniowej na dotychczasowej termoizolacji. Takie rozwiązanie, poza podniesieniem parametrów termicznych budynków, niesie ze sobą także inne korzyści:
- mniejsze koszty inwestycji: usuwanie istniejącej warstwy ociepleniowej i dokładne oczyszczenie ścian może być skomplikowanym, a przy tym również kosztownym przedsięwzięciem
- mniejsza ilość odpadów budowlanych: przy usuwaniu starej termoizolacji powstaje duża ilość odpadów, które trzeba właściwie zagospodarować – wynająć odpowiednie kontenery oraz pokryć koszty wywozu zdemontowanego materiału
- łatwiejszy montaż: zamocowanie nowego ocieplenia na już istniejącym może być łatwiejsze i mniej pracochłonne, niż przeprowadzanie prac od zera
Docieplenie budynku można wykonać tylko wtedy, gdy pozwala na to stan obecnej termoizolacji. Przed rozpoczęciem inwestycji konieczna jest dokładna analiza przeprowadzona przez wykwalifikowanego fachowca na podstawie dokumentacji technicznej oraz tzw. odkrywek, czyli wycięcia kilku fragmentów ocieplenia, żeby sprawdzić jego przekrój oraz jakość podłoża.
Jeśli stara warstwa izolacji jest w złym stanie, nie jest wystarczająco nośna lub zawilgocona, to trzeba bezwzględnie ją usunąć. Usunięcie materiału jest też zalecane, gdy proces ocieplania nie został przeprowadzony do końca i materiał termoizolacyjny był odsłonięty oraz narażony na działanie czynników atmosferycznych.
Jak wykonać docieplenie domu?
Docieplenie domu powinno być wykonane na podstawie projektu, który zawiera ocenę stanu technicznego istniejącej termoizolacji, klasyfikację ogniową, układ warstw projektowanego ocieplenia oraz sposób jego mocowania. Przy realizacji inwestycji można zastosować tylko takie systemy, które zgodnie z dokumentacją są dopuszczone jako druga warstwa ociepleniowa. Dobrym rozwiązaniem jest np. styropian grafitowy, który charakteryzuje się korzystnymi parametrami w zakresie przenikania ciepła, a przy tym można go stosować w cieńszej niż inne rodzaje termoizolacji warstwie.
Montaż musi być przeprowadzony z użyciem odpowiednich łączników mechanicznych, które powinny przejść przez wszystkie warstwy ocieplenia i prawidłowo zakotwić się w podłożu. Jest to bardzo ważne, gdyż wykorzystanie dopasowanych łączników zapewnia stabilizację starego i nowego materiału termoizolacyjnego, zabezpieczając je przed uszkodzeniami.
Pierwszy etap prac to przygotowanie podłoża – jego oczyszczenie z zabrudzeń, mchów i glonów, usunięcie luźnych fragmentów oraz uzupełnienie ewentualnych ubytków. Dalszym krokiem jest gruntowanie, żeby zwiększyć przyczepność i wyrównać chłonność podłoża. Następnie można wykonać montaż nowej termoizolacji za pomocą kleju i kotwienia mechanicznego łącznikami.
Docieplenie domu – wymiana okien i drzwi
Docieplenie już ocieplonego budynku może być też dobrą okazją do wymiany starych okien i drzwi zewnętrznych na nowe, energooszczędne produkty. Wówczas za jednym razem możemy zrealizować kompleksową termomodernizację domu. Demontaż i montaż stolarki okienno-drzwiowej powinien być przy wykonany przed rozpoczęciem prac ociepleniowych. Nowe okna i drzwi najlepiej zamontować tak, aby nie było konieczne naruszanie ciągłości istniejącej termoizolacji. Czasem konieczne jest jednak powiększenie otworu montażowego, żeby dopasować jego wymiary do rozmiarów montowanych wyrobów.
Po montażu mechanicznym kluczowe jest dokładne uszczelnienie na styku stolarka-mur, aby ograniczyć straty ciepła i zmniejszyć ryzyko pojawiania się mostków termicznych. Pomoże w tym np. z zastosowanie płynnych membran, które dobrze sprawdzają się podczas wymiany stolarki w procesie termomodernizacji budynku.
Ocieplenie wtórne, jak często określa się proces montażu nowej warstwy termoizolacji na starej, może być dobrym i stosunkowo prostym sposobem na wyraźną poprawę efektywności energetycznej budynku. Warunkiem powodzenia takiej inwestycji jest dokonanie dokładnej analizy i prawidłowe przeprowadzenie prac montażowych.
REKLAMA: REKLAMA: REKLAMA: