Kiedy komornik może zająć nieruchomość? Przebieg egzekucji, to warto wiedzieć

Zajęcie komornicze jest jednym ze sposobów na egzekucję roszczenia należnego wierzycielowi. Ostatecznym krokiem ze strony komornika może być przeprowadzenie egzekucji nieruchomości. Jak dochodzi do tej sytuacji? Jakie okoliczności prawne muszą zostać spełnione? Zdjęcie

Kiedy Komornik Moze Zajac Nieruchomosc Przebieg Egzekucji To Warto Wiedziec 50d8375, NEWSFIN

Kiedy komornik może zająć nieruchomość? /123RF/PICSEL Reklama

Egzekucja z nieruchomości – podstawowe informacje

Aby egzekucja z nieruchomości mogła zostać przeprowadzona, potrzebny jest tytuł wykonawczy zaopatrzony w klauzulę wykonalności. Może nim być orzeczenie sądu, ale także ugoda czy akt notarialny, w którym dłużnik poddaje się egzekucji.

Tego typu egzekucja zazwyczaj długo trwa i jest pracochłonna, jednak w jej wyniku możliwe jest otrzymanie kwoty satysfakcjonującej wierzyciela i uwolnienie dłużnika od zobowiązania.

Warto wiedzieć, że egzekucja z nieruchomości przebiega odrobinę inaczej niż w przypadku innych składników majątku. Egzekucję taką prowadzi komornik właściwy dla lokalizacji nieruchomości.

Reklama

Jakie są etapy egzekucji z nieruchomości?

Egzekucja z nieruchomości nie jest prostą procedurą i składa się na nią kilka etapów.

Pierwszym z nich jest zajęcie nieruchomości przez komornika. Następnie urzędnik sporządza opis nieruchomości i szacowana jest jej wartość. Kolejnym krokiem jest sprzedaż licytacyjna. Gdy nieruchomość zostanie sprzedana, następuje przysądzenie własności.

Ostatnim etapem jest podzielenie sumy uzyskanej z egzekucji. Nadzór nad procesem sprawuje sąd w obrębie którego zlokalizowana jest nieruchomość.

Wniosek o wszczęcie egzekucji z nieruchomości

Wniosek taki składany jest razem z wnioskiem o wszczęcie postępowania egzekucyjnego. Odbiorcą wniosku jest komornik wybrany przez wierzyciela, jednak musi być właściwy dla położenia nieruchomości.

We wniosku konieczne jest dokładne oznaczenie nieruchomości – niezbędne dane do podania to adres i numer księgi wieczystej, jeśli taka istnieje dla danej nieruchomości.

Niekiedy jednak zdarza się, że wierzyciel nie jest w stanie samodzielnie ustalić, czy dłużnik posiada nieruchomości, jakie mogą zostać zajęte. W takim przypadku może zwrócić się do komornika z wnioskiem o zlecenie poszukiwania majątku. Urzędnik ma możliwość sprawdzenia, co wchodzi w skład majątku danej osoby, w tym, czy posiada nieruchomości.

Jak przebiega zajęcie nieruchomości?

Zajęcie nieruchomości przebiega przez wezwanie dłużnika do zapłaty zasądzonego przez sąd roszczenia w ciągu dwóch tygodni od daty doręczenia wezwania. Powinno się to odbyć poprzez przesłanie do właściwego sądu wniosku o dokonanie wpisu o wszczęciu egzekucji z danej nieruchomości w księdze wieczystej.

Co ważne, nieruchomość w świetle prawa staje się zajęta wraz z momentem dostarczenia dłużnikowi wezwania.

Jeżeli tytuł wykonawczy został wystawiony przeciwko osobie będącej w związku małżeńskim, zajęciem zostaje objęta nieruchomość wchodząca w skład majątku wspólnego małżonków. Aby jednak przeprowadzać dalsze etapy egzekucyjne, komornik potrzebuje tytułu wykonawczego skierowanego przeciwko obojgu małżonkom.

Szacowanie nieruchomości i sporządzanie jej opisu

Jeśli termin, który został wyznaczony dłużnikowi na spłatę zobowiązania upłynął a dług nadal nie jest uregulowany, wierzyciel może wnioskować o wykonywanie dalszych kroków egzekucyjnych.

Wartość nieruchomości ustalana jest m.in. na podstawie operatu szacunkowego wykonywanego przez biegłego znajdującego się na liście biegłych sądowych z uprawnieniami z zakresu rzeczoznawstwa majątkowego.

Gdy operat szacunkowy jest ukończony, komornik ma obowiązek zawiadomić o terminie opisu i oszacowania wszystkich uczestników procesu. Wzywa też inne podmioty do ewentualnego zgłoszenia swoich praw do nieruchomości przed zakończeniem opisu.

W oszacowaniu oprócz biegłego, wziąć udział mogą również dłużnik i wierzyciel, zgłaszając swoje uwagi co do sporządzonego operatu i sugerowanej wartości nieruchomości.

Każda ze stron ma dwa tygodnie od terminu sporządzenia opisu i oszacowania na zaskarżenie szacunków czy samego opisu.

Po uprawomocnieniu się opisu i oszacowania, następuje miesiąc, w trakcie którego odbywa się ich uprawomocnianie. Dwa tygodnie po zamknięciu tego procesu może być wyznaczona data licytacji nieruchomości.

Co warto wiedzieć o licytacji nieruchomości zajętej przez komornika?

Komornik ogłasza termin licytacji nieruchomości w drodze publicznego obwieszczenia.

Jeśli jednak nieruchomość jest lokalem mieszkalnym i aktualnie jest zamieszkiwana przez dłużnika, aby wyznaczyć termin licytacji konieczny jest wniosek wierzyciela. Wniosek taki wierzyciel ma prawo złożyć, jeśli wysokość jemu należnej kwoty wynosi co najmniej 1/20 sumy oszacowania nieruchomości.

W obwieszczeniu komornik wskazuje dane nieruchomości, takie jak jej adres, przeznaczenie gospodarcze czy suma oszacowania. Dodatkowo wyznacza czas i miejsce licytacji, a także podaje cenę wywoławczą i wysokość rękojmi, którą licytując należy złożyć.

Obwieszczenie to otrzymują obie strony, a także urzędy skarbowy i ubezpieczeń oraz organy gminy. Obwieszczenie jest podawane do publicznej informacji co najmniej na dwa tygodnie przed jej datą na stronie internetowej i tablicy ogłoszeń lokalnego sądu, urzędu gminy i Krajowej Rady Komorniczej.

Co się dzieje, jeśli wierzyciel nie złoży wniosku o licytację?

Wierzyciel ma sześć miesięcy od daty uprawomocnienia się opisu i oszacowania nieruchomości na złożenie do komornika wniosku o wyznaczenie terminu licytacji.

Jeśli w tym czasie nie podejmie takich kroków, postępowanie egzekucyjne, którym objęta jest dana nieruchomość, jest umarzane z urzędu. 

KO

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *