Banki na potęgę kupują złoto. Rekordowe wydobycie królewskiego kruszcu

Świeżo opublikowany kwartalny raport World Gold Council (WGC) o trendach w popycie na złoto przynosi kilka faktów i liczb, które warto znać – pisze w ostatnim kwietniowym newsletterze Tomasz Hońdo z Quercus TFI.

Banki Na Potege Kupuja Zloto Rekordowe Wydobycie Kroacutelewskiego Kruszcu 7fb8f39, NEWSFIN

fot. allstars / / Shutterstock

W oczy rzuca się przede wszystkim nieustanny popyt na złoto ze strony banków centralnych. I kwartał 2024 przyniósł rekordowe zakupy netto (w porównaniu z poprzednimi pierwszymi kwartałami roku) – niemal 290 ton. Tym razem liderem zakupów okazał się turecki bank centralny, a w dalszej kolejności: chiński i indyjski. Pierwszą dziesiątkę największych nabywców zamyka nasz NBP (+1,19 tony) – czytamy. 

Qnews.pl

Jeśli chodzi o popyt klasyfikowany przez WGC jako "inwestycyjny", tradycyjnie mocnym fundamentem rynku pozostaje popyt na sztabki i monety, czyli złoto inwestycyjne w formie fizycznej. I kwartał okazał się tu najlepszy od czterech lat.

Qnews.pl

Zupełnie inne oblicze ma drugi element popytu inwestycyjnego, czyli zakupy złota przez fundusze ETF. I kwartał przyniósł podaż netto ze strony ETF-ów i był najmocniej pod kreską od trzech lat. Z pewnością jest to zjawisko zaskakujące, biorąc pod uwagę nowe rekordy cen złota, ale element nieprzewidywalności i chwiejności niejako tradycyjnie wpisuje się w ten element rynku. Co ciekawe największe odpływy kapitału z ETF odnotowano w Europie, zaś w Azji tamtejsze ETF-y notowały z kolei napływy – pisze Hońdo. 

Qnews.pl

Rekordowe ceny złota sprzyjały dalszemu zwiększaniu wydobycia szlachetnego metalu. Wydobycie (mine production) w I kwartale osiągnęło rekordowy pułap 893 ton. Rosnące wydobycie może być czynnikiem ograniczającym dalszy wzrost cen metalu, choć jednocześnie natrafia ono na przeszkody w postaci rosnących kosztów związanych z sięganiem po coraz trudniejsze do pozyskania zasoby – przytacza statystyki WGC. 

Qnews.pl

Reasumując, rekordowe zakupy banków centralnych, przy jednocześnie mocnym popycie na fizyczne złoto inwestycyjne oraz intrygujących odpływach z ETF, to chyba najbardziej wyróżniające się trendy na rynku szlachetnego metalu w I kwartale – podsumował autor. 

Autor: Tomasz Hońdo

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *