Koniec z bezwarunkową pomocą dla Ukraińców. 800 plus dla wybranych

Wypłata świadczenia 800 plus będzie przysługiwać ukraińskim dzieciom pod warunkiem, że będą chodzić do szkoły w Polsce. To jeden z warunków, który pojawił się w projekcie nowelizacji tzw. specustawy ukraińskiej, czytamy w PAP. Koniec także z dopłatami za zakwaterowanie i 300 plus na wyprawkę. Zdjęcie

Koniec Z Bezwarunkowa Pomoca Dla Ukraincoacutew 800 Plus Dla Wybranych 5124600, NEWSFIN

Dotychczas świadczenie 800 plus przysługiwało wszystkim dzieciom uchodźców z Ukrainy. /Arkadiusz Ziółek /East News Reklama

Uszczelnienie systemu pomocy obywatelom Ukrainy to główny cel nowelizacji tzw. specustawy ukraińskiej, zapewnia Maciej Duszczyk, wiceszef MSWiA. Zmiany mają dotyczyć także wypłaty 800 plus dzieciom uchodźców z Ukrainy. Od teraz wypłata świadczenia ma być uzależniona od realizacji obowiązku szkolnego. Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje, że w polskich szkołach i przedszkolach uczy się obecnie ponad 277 tys. dzieci z Ukrainy, w tym ponad 180 tys. to młodzi Ukraińcy, którzy w naszym kraju pojawili się już po 24 lutego 2022 roku. 

800 plus nie dla wszystkich. Zmiany także w 300 plus na wyprawkę

Projekt nowelizacji zakłada przede wszystkim uregulowanie kwestii wypłat świadczenia 800 plus dla Ukraińców. „Prawo do 800 plus będzie im przysługiwać, jeśli mieszkają razem z dzieckiem w Polsce, a dziecko realizuje obowiązek szkolny zgodnie z przepisami ustawy z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe”, tłumaczy „Dziennik Gazeta Prawna”. Wiceminister Duszczyk dodaje, że obowiązek ten nie będzie dotyczył jedynie uczniów, którzy mają zdawać egzamin ósmoklasisty i maturzystów. 

Reklama

Planowane jest także odejście od jednorazowego świadczenia 300 plus dla Ukraińców. Chodzi o świadczenie Dobry Start, a więc 300 zł na wyprawkę szkolną. Po zmianach ta pomoc ma być kierowana wyłącznie do dzieci Ukraińców, które faktycznie uczą się w polskich szkołach. Kontrolą stanu faktycznego ma się zająć ZUS, który ma dostęp do systemu informacji oświatowej. 

Koniec z dopłatami za zakwaterowanie Ukraińców

Od marca 2022 roku osoby, które zapewniały obywatelom Ukrainy zakwaterowanie i wyżywienie w naszym kraju mogą otrzymać świadczenie w wysokości 40 zł za każdy dzień pomocy. Wiceszef MSWiA podkreśla jednak, że często „dochodziło do sytuacji, gdy zakwaterowani Ukraińcy płacili za mieszkanie osobom pobierającym świadczenie za zakwaterowanie”. Wiceminister uważa, że nie jest to wina samych Ukraińców, ale rząd chce skończyć z nadużyciami

Od 1 lipca br. finansowanie zakwaterowania i wyżywienia uchodźców z Ukrainy pozostających w szczególnie trudnej sytuacji będzie możliwe jedynie na podstawie podpisanej umowy z wojewodą lub organem samorządowym działającym na polecenie wojewody. 

Zmiany w pobycie czasowym Ukraińców

Nowela specustawy zakłada, że pobyt Ukraińców, którzy mają nadany PESEL UKR będzie legalny do końca września 2025 roku. Już od stycznia przyszłego roku obywatele Ukrainy będą mogli dokonać zmiany statusu pobytu – z obecnie obowiązującej ochrony tymczasowej na pobyt czasowy na okres trzech lat. Zmiany statusu można będzie dokonać tylko po spełnieniu określonych warunków:

  • uzupełnienie i zaktualizowanie wszystkich niezbędnych danych w bazie PESEL UKR w organie gminy;
  • złożenie elektronicznego wniosku do wojewody; 
  • posiadanie aktywnego statusu UKR w dniu 4 marca 2024 r. i w dniu składania wniosku; 
  • potwierdzenia braku sprzeciwu ze strony służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w sprawie zmiany statusu pobytowego.

Nowelizacja specustawy ukraińskiej ma trafić do Sejmu jeszcze w kwietniu 2024. Obecnie trwają jednak konsultacje, które wiele mogą zmienić w ostatecznym kształcie projektu. Ustawa to efekt wspólnych prac resortu edukacji, rodziny i zdrowia oraz Rady Ministrów. 

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *