Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek podpisali w środę Europejską Deklarację dot. Technologii Kwantowych (Quantum Pact).
Uroczyste podpisanie Quantum Pact – Europejskiej Deklaracji dot. Technologii Kwantowych, odbyło się w środę w siedzibie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa wyższego w Warszawie. Zgodnie z deklaracją Polska dołącza do 18 państw, które będą wspólnie budowały sieć komputerów kwantowych w Europie.
"To ważne wydarzenie, bo ten pakt kwantowy pokazuje, o czym myśli Europa, o czym myślą rządy europejskie. Dzisiaj rzeczywiście ta współpraca między Ministerstwem Cyfryzacji a ministerstwem nauki jest kluczowa, jeżeli chodzi o rozwijanie kwestii związanych z nowoczesnymi technologiami, sieciami komputerowymi, z budową komputera kwantowego – to jest bardzo ważne zadanie, które stoi przed nami" – powiedział podczas uroczystości minister nauki Dariusz Wieczorek.
Zapowiedział jednocześnie, że w pierwszej kolejności oba ministerstwa skoncentrują się na budowie komputera kwantowego w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym i w Ostrawie, we współpracy z Czechami.
Minister cyfryzacji @KGawkowski oraz @MNiSW_GOV__PL @wieczorekdarek podpisali dziś Europejską Deklarację dot. Technologii Kwantowych (Quantum Pact). https://t.co/gVhTjGjXYo pic.twitter.com/LMLUlW8XCq
— Ministerstwo Cyfryzacji (@CYFRA_GOV_PL) March 20, 2024
"W Poznaniu już taki komputer jest budowany ze środków ministra cyfryzacji. W tym roku kolejne środki finansowe będą przekazywane" – powiedział Wieczorek. Dodał też, że nie planuje kolejnych inwestycji finansowych w drugi komputer kwantowy w tym samym mieście.
Zapytany przez PAP, czy stworzył już zespół doradczy, który będzie podpowiadał ministerstwu, w co warto inwestować z obszaru kwantowych technologii, powiedział że jest w trakcie powoływania takiego zespołu wspólnie z Ministerstwem Cyfryzacji.
"Nie możemy poznać nazwisk naukowców, którzy będą liderami projektów, bo to akurat obecnie uzgadniamy między ministerstwami" – powiedział Wieczorek.
"Żeby Polska była liderem technologii kwantowych i cyfryzacji, musimy w nie inwestować. Technologie kwantowe nie są tanie. To są inwestycje sięgające setek milionów euro, które prowadzimy w ramach współpracy z Unią Europejską. Podpisujemy deklaracje o tym, że chcemy w Polsce stać się liderem technologii kwantowych, i będziemy uczestniczyli w budowaniu odpowiedzialności za komputery kwantowe i za przyszłość technologiczną" – powiedział wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.
5 grudnia 2023 roku prezydencja Hiszpańska wydała deklarację w celu wzmocnienia współpracy europejskiej w zakresie rozwoju ekosystemu technologii kwantowych światowej klasy. Podpisało ją 18 państw: Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Włochy, Łotwa, Holandia, Rumunia, Hiszpania, Słowacja, Słowenia i Szwecja.
Sygnatariusze deklaracji uznają strategiczne znaczenie technologii kwantowych dla naukowej i przemysłowej konkurencyjności UE oraz zobowiązują się do współpracy w rozwoju ekosystemu technologii kwantowych w całej Europie, z ostatecznym celem uczynienia Europy "doliną kwantową" świata, wiodącym regionem globalnie pod względem innowacji kwantowych.
Polska jest częścią EuroHPC JU (Europejskiego Wspólnego Przedsięwzięcia w dziedzinie Obliczeń Wielkiej Skali), w ramach którego planowana jest budowa w Polsce komputera kwantowego, który zostanie zintegrowany z europejską siecią superkomputerową.
"Dzięki instalacji komputera kwantowego w Polsce zespoły badawcze uzyskają możliwość korzystania z najnowszych rozwiązań tej wciąż nowatorskiej dziedziny, a krajowi użytkownicy będą mieli dostęp do różnorodnych i uzupełniających się technologii kwantowych. Pilotażowe instalacje sześciu komputerów kwantowych EuroHPC JU, w tym polskiego komputera kwantowego opartego o technologie pułapek jonowych, będą udostępnione przede wszystkim do celów badawczo-rozwojowych dla szerokiego grona krajowych i europejskich użytkowników, zarówno dla społeczności naukowej, a także dla przemysłu i sektora publicznego" – czytamy w informacji zamieszczonej na stronie Ministerstwa Cyfryzacji. (PAP)
Autorka: Urszula Kaczorowska
uka/ zan/