Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 stworzy przestrzeń do „spotkań twarzą w twarz”.

Obecnie trwają prace budowlane podziemnego „serca muzeum”.

  • U stóp Góry Świętego Wojciecha w Poznaniu powstaje Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 według projektu pracowni architektonicznej WXCA.

  • W muzeum zostanie zorganizowana wystawa poświęcona upamiętnieniu patriotycznego zrywu i historycznego triumfu społeczności Wielkopolski.

  • Odwiedzający będą mieli dostęp do różnych przestrzeni zaprojektowanych w celu wspierania szerokiej gamy programów kulturalnych, naukowych i edukacyjnych, w tym audytorium, biblioteki i warsztatów. W samym sercu układu przestrzennego muzeum architekci wyobrazili sobie miejski plac — miejsce spotkań, które będzie działać jako „nowoczesna agora”.

Rozwój podziemnego „serca muzeum”

Budowa Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Poznaniu rozpoczęła się pod koniec 2023 r. i na początku 2024 r. Początkowa faza obejmowała prace przygotowawcze w części podziemnej oraz oceny geotechniczne. Obecnie trwają prace na podziemnych poziomach muzeum, gdzie znajdzie się stała wystawa o powierzchni prawie 3000 m2.

„Do tej pory większość prac była wykonywana pod ziemią. Teren, na którym powstaje muzeum, stawia wyzwania techniczne, przez co miniony rok był jedną z największych przeszkód w budowie i realizacji tego projektu. Obecnie podziemna część muzeum nabiera kształtu, co z dużym zainteresowaniem obserwują mieszkańcy Poznania, którzy monitorują postęp prac budowlanych. Obszar ten będzie sercem muzeum — miejscem wystawy stałej. Ściany otaczające okrągłą część centralną zostały zamknięte, a większość betonu wylano. Obecnie trwają prace przygotowawcze, które mają ułatwić budowę kopuły, która zamknie przestrzeń centralną. Ta faza stanowi jeden z najbardziej intrygujących etapów rozwoju podziemnej części muzeum” — stwierdza architekt Adam Mierzwa z pracowni architektonicznej WXCA.

Podziemna rotunda, zwieńczona kopułą, podkreśli znaczenie tej przestrzeni. Centralnie umieszczony zostanie zwornik zaprojektowany jako świetlik, wznoszący się na powierzchnię w środku placu położonego między naziemnymi strukturami muzeum.

Muzeum otaczające miejską agorę

Wizja architektoniczna i urbanistyczna WXCA Wielkopolska Uprising Museum 1918-1919 opiera się na silnym przekonaniu, że muzeum jako miejsce zachowania pamięci o wspólnym dziedzictwie, służy również jako platforma do pielęgnowania społeczności i społeczeństwa obywatelskiego — przestrzeń dla demokratycznego dyskursu. Odpowiadając na potrzeby instytucji publicznej w tym kontekście, architekci zaprojektowali miejski plac jako centralny punkt układu przestrzennego, wokół którego rozmieszczono cztery pawilony muzealne o różnych rozmiarach. W swoim projekcie twórcy czerpali z długiej tradycji miejskich placów jako kwintesencji przestrzeni publicznych, miejskich agor, które historycznie funkcjonowały jako miejsca spotkań i wymiany — nie tylko dóbr materialnych, ale także wiedzy i opinii. Architekci podkreślają, że wartości te pozostają wciąż aktualne.

„Opowieść o Powstaniu Wielkopolskim przypomina o znaczeniu wspólnoty — podstawą jego sukcesu było głębokie poczucie przynależności mieszkańców Wielkopolski do polskiej społeczności, zakorzenione we współpracy, integracji i konsekwentnym pielęgnowaniu więzi. Te same zasady wpłynęły na koncepcję muzeum, w którym plac miejski służy jako miejsce publicznej dyskusji, wzmacniając relacje społeczne. Opierając projekt na konieczności stworzenia ważnej przestrzeni publicznej, muzeum ma potencjał, aby przekształcić się nie tylko w miejsce opowiadania historii, ale także w znaczący ośrodek wymiany pomysłów dla obecnych mieszkańców Poznania i Wielkopolski. Takie rozmieszczenie przestrzenne może pomóc w kultywowaniu spójnej społeczności o głębszym zrozumieniu, przygotowanej do stawiania czoła współczesnym wyzwaniom. W tych burzliwych czasach charakteryzujących się przeciążeniem informacyjnym i podziałem społecznym, prawdziwe interakcje i spotkania twarzą w twarz są kluczowe jako alternatywa dla

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *