Dwie fabryki tektury, dwie papiernie i trzy centra serwisowe przejmie w Polsce od niemieckiej firmy Schumacher Packaging hiszpański gigant papierniczy – Grupa Saica. Firma z Aragonii jest na polskim rynku od 13 lat. Nabycie polskiej spółki zależnej jest jednym z celów określonych w planie strategicznym „Saica 2025”. Transakcja oczekuje na zatwierdzenie przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).
/Saica Group/X /materiały prasowe
Grupa Schumacher Packaging jest jedną z największych w Europie firm rodzinnych zajmujących się produkcją niestandardowych opakowań z tektury, a także pionierem druku cyfrowego na tekturze falistej. Posiada 26 oddziałów w Niemczech, Polsce, Czechach, Wielkiej Brytanii, Włoszech i Holandii.
Grupa Saica jest zaś jednym z największych w Europie producentów tektury falistej z papieru z recyklingu. Roczna zdolność produkcyjna grupy wynosi 3,3 mln ton tektury. Firma zatrudnia ponad 10 tys. osób. Oprócz Hiszpanii i Polski jest obecna również we Francji, Włoszech, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Turcji, Luksemburgu, Holandii i Stanach Zjednoczonych. W zeszłym roku jej obroty wyniosły 3 mld 620 mln euro (skonsolidowane obroty na dzień 31 grudnia 2023 r.).
Reklama
Zakłady z załogą i kierownictwem
Zgodnie z umową, w Polsce Hiszpanie przejmą zakłady wraz z ich kierownictwem i wszystkimi pracownikami – 1540 osobami. Schumacher Packaging posiada w naszym kraju dwie nowoczesne fabryki tektury – w Bydgoszczy i Wrocławiu. Jest też właścicielem dwóch papierni – w Grudziądzu i Myszkowie, z których jedna przeszła przed rokiem całkowitą modernizację. Do niego należą też trzy centra serwisowe – w Myszkowie, Piątku Małym i Piotrowicach.
„Łącznie, zakłady przejęte przez hiszpańską grupę mają roczną zdolność produkcyjną na poziomie 440 tys. ton papieru i 535 milionów metrów kwadratowych tektury falistej. W zeszłym roku firma Schumacher Packaging osiągnęła w Polsce obroty na poziomie 327 milionów euro” – informuje w wydanym komunikacie Grupa Saica.
Polska częścią strategii
Hiszpańskie media informują, że inwestycja w Polsce przyczyni się do rozszerzenia zakresu usług Grupy Saica. „Porozumienie nie tylko wpisuje się w strategię rozwoju naszego biznesu, lecz także stanowi istotny krok w rozwoju naszej infrastruktury i usług w Europie Wschodniej” – cytuje prezeskę grupy Susanę Alejandro dziennik ekonomiczny „Expanción”. Zaś Björn Schumacher, dyrektor generalny Schumacher Packaging zwrócił uwagę, że produkty i usługi obu firm uzupełniają się w Polsce – jedna produkuje tekturę falista, a druga – wykonywane z niej opakowania.
Przejęcie spółki zależnej to nie jedyna inwestycja Grupy Saica w Polsce. W 2011 roku, poprzez spółkę joint venture z Grupą Thimm, Hiszpanie nabyli 49 proc. udziałów w fabryce opakowań z tektury falistej TOP Thimm w Tychach. Dwa lata temu firma z Aragonii kupiła 76 proc. udziałów w Fox Recycling w Gdyni – przedsiębiorstwie zajmującym się gospodarką odpadami.
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. INTERIA.PL