W środę Parlament Europejski przyjął nowe regulacje, które mają zagwarantować wykonywanie natychmiastowych przelewów w euro. Banki oraz pozostałe firmy z sektora będą musiały zrealizować transfer środków na rachunki klientów detalicznych i firm w UE w ciągu 10 sekund. Zmiany mają wejść w życie w ciągu roku.
/123rf.com /
Dodatkowo przepisy nakładają na dostawców usług płatniczych obowiązek zapewnienia solidnej ochrony przed oszustwami. Za przyjęciem rozporządzenia głosowało 599 eurodeputowanych, przeciw – 7, a 35 wstrzymało się od głosu.
– Rozporządzenie w sprawie płatności natychmiastowych oznacza długo oczekiwaną modernizację płatności w ramach jednolitego rynku europejskiego. Pożegnajmy się z niedogodnościami związanymi z oczekiwaniem na dostęp do środków przez dwa lub trzy dni robocze. Dostarczamy coś, na czym naprawdę zależy ludziom i firmom: przelewanie pieniędzy w ciągu 10 sekund o każdej porze dnia – powiedział po głosowaniu poseł sprawozdawca Michiel Hoogeveen z partii Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.
Reklama
Zgodnie z nowymi regulacjami „natychmiastowe polecenie przelewu ma być wykonywane niezależnie od dnia i godziny, a pieniądze muszą dotrzeć na konto odbiorcy w ciągu dziesięciu sekund„. Płatnicy powinni również być poinformowani w takim samym czasie o tym, czy przelane środki trafiły do odbiorcy.
Państwa członkowskie, których walutą nie jest euro, będą musiały również stosować te zasady w przypadku rachunków oferujących już regularne transakcje w euro, lecz nowe przepisy zostaną tam wprowadzone po dłuższym okresie przejściowym.
To niejedyne zmiany. Firmy będą musiały wdrożyć szereg zabezpieczeń
Aby zagwarantować bezpieczeństwo, dostawcy usług płatniczych powinni – zgodnie z rozporządzeniem – dysponować solidnymi i aktualnymi mechanizmami wykrywania oszustw i zapobiegania im. Chodzi o uniknięcie sytuacji, w której polecenie przelewu trafi na niewłaściwy rachunek z powodu oszustwa lub błędu. W tym celu przedsiębiorstwa oferujące usługi płatnicze w UE powinny „niezwłocznie i bez żadnych dodatkowych opłat świadczyć usługę weryfikacji tożsamości odbiorcy”.
Nowe przepisy dają klientom możliwość dochodzenia odszkodowania od firmy, która nie wywiąże się ze swoich obowiązków w zakresie zapobiegania oszustwom i spowoduje to szkody finansowe.
Na dostawcach usług płatniczych oferujących natychmiastowe przelewy będzie ciążył też obowiązek sprawdzenia, czy którykolwiek z ich klientów podlega sankcjom lub innym środkom ograniczającym związanym z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu. Jednocześnie opłaty stosowane w odniesieniu do natychmiastowych transakcji polecenia przelewu w euro nie mogą być wyższe niż opłaty stosowane w przypadku transakcji „nie natychmiastowych”.
Nowe przepisy wchodzą w życie 20 dni po publikacji w Dzienniku Urzędowym UE. Państwa członkowskie będą miały 12 miesięcy na zastosowanie rozporządzenia.