Oszuści znów podszywają się pod aplikację mObywatel

W nowej kampanii phishingowej oszuści wykorzystują wizerunek aplikacji mObywatel. Rozsyłają wiadomości SMS z nieprawdziwą informacją, że w skrzynce odbiorczej aplikacji czeka wiadomość. Link kieruje do strony, gdzie wyłudzane są dane bankowe – ostrzega Zespół CERT Polska działający w strukturach NASK.

Oszusci Znoacutew Podszywaja Sie Pod Aplikacje Mobywatel 5413e95, NEWSFIN

fot. Kuba Kwiatkowski / / Shutterstock

Kolejna kampania phishingowa została opisana w raporcie Naukowej i Akademickiej Sieci Komputetowej (NASK) poświęconym cyberbezpieczyństwu.

Zespół CERT Polska, który monitoruje zagrożenia w cyberprzestrzeni, ostrzega, że w tej kampanii wykorzystywany jest wizerunek aplikacji mobilnej mObywatel.

Eksperci tłumaczą, że oszuści rozsyłają wiadomości SMS z informacją, że w "skrzynce odbiorczej mObywatel czeka wiadomość".

"Link załączony do wiadomości kieruje do domeny obywatel[.]cloud, na której – pod pozorem zalogowania do aplikacji – wyłudzane są dane dostępu do bankowości elektronicznej. Pozyskane w ten sposób informacje mogą następnie zostać wykorzystane do kradzieży pieniędzy przechowywanych na koncie bankowym ofiary" – ostrzega NASK.

Wszelkie podejrzane SMS-y, strony lub wiadomości mailowe można zgłaszać ekspertom, przesyłając je na numer 799 448 084, wypełniając formularz na stronie incydent.cert.pl lub wysyłając e-mail na adres [email protected].(PAP)

Autorka: Agnieszka Ziemska

agzi/ apiech/

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *