Zakup pierwszego mieszkania zwolniony z podatku PCC. Wchodzą w życie nowe przepisy

Od czwartku, 31 sierpnia, w życie wchodzi zwolnienie z 2-proc. podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) od kupna pierwszego mieszkania lub domu z rynku wtórnego. W przypadku nieruchomości za 500 tys. zł (górny limit kredytu 2 proc. dla singla) oszczędności sięgną 10 tys. zł, zaś za 600 tys. zł (górny limit dla małżeństw, par lub rodziców z dzieckiem) wyniosą 12 tys. zł.

Zdjęcie

Zakup Pierwszego Mieszkania Zwolniony Z Podatku Pcc Wchodzą W życie Nowe Przepisy 23fdaeb, NEWSFIN

Przy zakupie pierwszego mieszkania z rynku wtórnego nie trzeba już płacić 2-proc. podatku PCC /123RF/PICSEL

Reklama

Zwolnienie z PCC przy nabyciu pierwszego mieszkania z rynku wtórnego obowiązuje na mocy ustawy z 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa, ustawy o gospodarce nieruchomościami, ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz niektórych innych ustaw. Przepisy zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw 31 lipca. Zapisy o PCC weszły w życie w miesiąc po ogłoszeniu. 

Duża oszczędność przy zakupie pierwszego mieszkania

31 sierpnia to jest ten pierwszy dzień, kiedy nie będzie obowiązywał podatek od czynności cywilnoprawnych od zakupu pierwszego mieszkania. Poczekajcie jeszcze chwilę, możecie zaoszczędzić kilka, kilkanaście tysięcy – zachęcał minister rozwoju i technologii Waldemar Buda po zatwierdzeniu nowych przepisów. 

Do tej pory PCC nie płacono wyłącznie przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego (sprzedawca wystawia wówczas fakturę VAT). Zwolnienie z podatku PCC przy zakupie nieruchomości z rynku wtórnego dotyczy zarówno singli, jak i pary. Skala oszczędności jest spora – podatek ten wynosi 2 proc. od zakupu nieruchomości. Przykładowo więc, przy zakupie mieszkania o wartości 500 tys. zł (górny limit kredytu 2 proc. dla singla) oszczędności wyniosą 10 tys. zł. Przy 600 tys. zł (górny limit kredytu 2 proc. dla par), zostanie w portfelu 12 tys. zł. Jeśli klient kupuje mieszkanie lub dom w cenie 1 mln zł, kwota ta wzrośnie do 20 tys. zł.

Kogo obejmie zwolnienie z PCC?

Resort finansów wskazał, że zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych będzie sprzedaż, której przedmiotem jest: prawo własności lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, prawo własności budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu dotyczące lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego.

Zwolnienie będzie przysługiwać, jeżeli kupującym jest osoba fizyczna lub osoby fizyczne, a żadnej z nich w dniu zakupu prawa do mieszkania lub domu nie przysługuje i przed tym dniem nie przysługiwało żadne z tych praw ani udział w tych prawach.

Wyjątek dotyczy osób, które w dniu zawarcia umowy sprzedaży posiadają lub przed tym dniem posiadały udział w takich prawach, ale nie przekracza lub nie przekraczał on 50 proc. i został nabyty w drodze dziedziczenia. – Te osoby mogą skorzystać ze zwolnienia – poinformowało MF.

Zwolnienie z podatku obejmuje wyłącznie zakup pierwszego mieszkania przez daną osobę lub osoby. W przypadku zakupu kolejnych nieruchomości będą zobowiązane go zapłacić. 

Istotną zmianą wprowadzoną w znowelizowanej ustawie jest również zapis o konieczności uiszczenia wyższego podatku PCC przez część inwestorów. Z początkiem 2024 roku kupujący sześć lub więcej mieszkań w ramach jednej inwestycji, w jednym budynku lub w kilku budynkach tworzonych na jednej nieruchomości gruntowej, będą musieli zapłacić 6 proc. podatku od wartości transakcji. Zgodnie z założeniami rządu, rozwiązanie to ma zmniejszyć liczbę transakcji dokonywanych przez firmy czy fundusze inwestycyjne, kupujące wiele lokali jednocześnie w celu wynajmu.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. ”Szczerze o pieniądzach”: Rewolucja energetyczna trwa w najlepsze Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *