Najbardziej zadłużony deweloper na świecie ma kolejne problemy. Jego akcje spadają

China Evergrande Group – najbardziej zadłużony deweloper świata – znów ma problemy. Od rana jego akcje spadły na giełdzie w Hong Kongu o 25 proc. Tym razem przyczyną było niepowiększenie zadłużenia tylko zatrzymanie przez policję pracowników działu zarządzającym majątkiem. Zdaniem ekspertów, wszczęcie dochodzenia może pogłębić i tak już bardzo skomplikowaną sytuację spółki. Zdjęcie

Najbardziej Zadluzony Deweloper Na Swiecie Ma Kolejne Problemy Jego Akcje Spadaja 7eb0aec, NEWSFIN

Akcje Evergrande spadają. Przyczyną aresztowanie osób z zarządu spółki /AFP

Reklama

Do spadku akcji doszło dwa dni po tym, jak policja Shenzhen, w południowych Chinach, poinformowała o aresztowaniu kilku pracowników finansowej spółki zależnej Evergrande – Evergrande Wealth Management. „Niedawno służby bezpieczeństwa publicznego podjęły przymusowe środki karne wobec Du i innych podejrzanych z Evergrande Financial Wealth Management Co” – podały służby ścigania. Nie poinformowały, ile osób zostało zatrzymanych ani jakie postawiono im zarzuty. Wezwały opinię publiczną do zgłaszania przypadków podejrzeń nadużyć finansowych grupy.

Evergrande może zwiększyć dług

Evergrande jest najbardziej zadłużonym deweloperem na świecie. W lipcu spółka ogłosiła, że w latach 2021-2022 jej łączna strata wyniosła 81 mld dolarów. Miesiąc później administracja giganta poinformowała, że od stycznia do końca czerwca jej straty pogłębiły się o kolejne 4,5 miliarda dolarów (33 miliardy juanów). To dużo, ale o połowę mniej niż w tym samym okresie roku minionego. W sumie, całkowity dług Evergrande jest szacowany na 328 miliardów dolarów. 

Na początku września Evergrande obwieściło dobrą nowinę. Poinformowało, że opóźniło podjęcie decyzji w sprawie restrukturyzacji zadłużenia offshore z września na październik. Dzięki temu posiadacze długu mają więcej czasu na rozważenie planu jego restrukturyzacji. Ich najbliższe spotkanie wyznaczono na połowę przyszłego miesiąca. Jednak informacja o zatrzymaniach członków administracji firmy pogorszyła notowania spółki. 

Deweloper spadł z piedestału

Evergrande – niegdyś gwiazda kluczowej dla wzrostu gospodarczego branży Chin jest teraz postrzegany jako winowajca kryzysu na rynku nieruchomości. Wpływy z nieruchomości – od budowy i zakupu domów, po fabryki produkujące materiały konstrukcyjne i wyposażenie wnętrz – jeszcze niedawno stanowiły prawie trzecią część chińskiego PKB. Pekin postrzega ogromne zadłużenie spółki jako wielkie ryzyko dla systemu finansowego kraju. 

Problemy z wypłacalnością ma nie tylko Evergrande. Ponad tydzień temu Country Garden, jeden z największych deweloperów w Chinach ostrzegł, że może nie spłacić swoich powinności. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy roku dotknięta kryzysem firma odnotowała rekordową stratę w wysokości 6,2 miliarda dolarów. O kryzysie na chińskim rynku nieruchomości decyduje nie tylko nieprzemyślana polityka firm, ale też decyzje na szczeblu centralnym.  Od 2020 r. Pekin stopniowo ograniczał dostęp deweloperów do kredytów. Konsekwencją tego była fala niewypłacalności, zwłaszcza w przypadku Evergrande.

ew, Reuters, channelnewsasia.com

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Klątwa „nierentownych” chorób. Jak wyglądają badania kliniczne w Polsce? INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *