Rosyjska tablica ma zniknąć albo konfiskata. Łotwa szykuje swój bicz

Łotewski resort sprawiedliwości przygotowuje projekt, przewidujący zakaz używania na Łotwie samochodów zarejestrowanych w Rosji i na Białorusi. Pojazdy mają opuścić łotewskie terytorium albo zostać przerejestrowane – pisze w piątek agencja LETA.

Pojazdy z rosyjskimi tablicami mają opuścić łotewskie terytorium albo zostać przerejestrowane (East News, Kosc/AGENCJA WSCHOD/REPORTER)

Właściciele samochodów na rosyjskich i białoruskich tablicach będą zobowiązani do przerejestrowania pojazdów w ciągu trzech miesięcy albo do wywiezienia auta z Łotwy.

W przypadku niezastosowania się do tych przepisów właścicielowi grozić ma konfiskata pojazdu.

O przygotowywanym projekcie poinformowała w piątek łotewska minister sprawiedliwości Inese Libina-Egnere.

Od 12 września samochody zarejestrowane w Rosji nie mogą wjeżdżać do Unii Europejskiej przez granicę Łotwy z Rosją i Białorusią.

Rosjanie mogą tylko zawracać

Dozwolony jest powrót do Rosji pojazdami na rosyjskich tablicach, pod warunkiem, że samochody są wykorzystywane jedynie jako środek transportu, a nie są zadeklarowane jako towar.

Takie ograniczenia wprowadziły też sąsiednie Litwa i Estonia oraz Finlandia.

LETA przypomina, że 8 września Komisja Europejska opublikowała wyjaśnienia dotyczące importu towarów z Rosji. Wskazano, że import prywatnych samochodów jest zakazany.

Później KE podkreśliła, że opublikowana lista ma wyłącznie charakter doradczy i kraje UE powinny same decydować, czy nakładać takie zakazy, czy nie.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *