Ile Ukraińcy zarabiają w Polsce? Są wyniki badania. „Żyją skromnie”

Z opublikowanego w środę „Barometru Polskiego Rynku Pracy” wynika, że wynagrodzenia 90 proc. Ukraińców pracujących w Polsce nie przekraczają 5 tys. zł netto. Twórcy badania wskazują również, że ukraińscy pracownicy oszczędza większość zarobionych pieniędzy.

Większość badanych Ukraińców w Polsce nie zarabia więcej niż 5 tys. zł netto (East News, Bartlomiej Magierowski)

Badanie przygotowała firma Personnel Service, zajmującą się rekrutacją pracowników dla przedsiębiorstw w Polsce. Jego autorzy twierdzą, że Ukraińcy zarabiający w naszym kraju żyją skromnie. Chętnie korzystają z oferowanych przez pracodawców benefitów jak zakwaterowanie czy darmowe wyżywienie i dojazdy do pracy.

Twórcy „Barometru Polskiego Rynku Pracy” podają, że Ukraińcy większość zarobionych pieniędzy oszczędzają. 48 proc. pracowników z Ukrainy utrzymuje się za kwotę nieprzekraczającą 500 zł miesięcznie, kolejne 29 proc. osób przeznacza na utrzymanie od 500 do 1 tys. zł, a 14 proc. od 1 tys. do 2 tys. zł.

Jeśli chodzi o zarobki, to 90 proc. ukraińskich pracowników nie zarabia więcej niż 5 tys. zł na rękę. W przypadku ponad połowy badanych, ich pensja oscyluje w okolicach płacy minimalnej (ok. 3,2 tys. zł netto), natomiast 30 proc. zarabia w przedziale 4-5 tys. zł – podają autorzy badania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Fala zwolnień w Polsce. Dominują te branże. "Pęka bańka"

Ilu Ukraińców pracuje w Polsce? Dane ZUS-u

Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wynika, że na koniec marca 2024 r. zgłoszonych do ZUS-u było 762,2 tys. ukraińskich pracowników, co oznacza wzrost o 3 proc. rok do roku.

– Gdyby zapytać pracodawców o to, kogo najchętniej zatrudnią, na pierwszym miejscu pojawią się Polacy, a na drugim Ukraińcy. W przypadku Ukraińców przedsiębiorcy cenią przede wszystkim niską barierę językową, bliskość kulturową i szybką adaptację. Te wszystkie elementy są kluczowe dla przedsiębiorców, którym zależy na sprawnym onboardingu i wdrożeniu pracownika do pracy – wyjaśnia ten trend Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service.

Jak wygląda polski rynek pracy z perspektywy ukraińskich pracowników, z których wielu opuściło swój kraj wskutek rosyjskiej inwazji? Z badania wynika, że jest on przyjazny dla Ukraińców ze względu na o wiele wyższe zarobki niż w Ukrainie, a także zbliżony język i niskie bariery kulturowe, jak również bliskość geograficzną względem ojczyzny.

Po kwietniowej podwyżce pensja minimalna w Ukrainie wynosi w przeliczeniu ok. 845 zł, zatem niemal czterokrotnie mniej niż w Polsce, gdzie na rękę zatrudnieni otrzymują mniej więcej 3200 zł netto miesięcznie. (…) Widać jednak, że Ukraińców kusi wizja zarobków m.in. w Niemczech czy Holandii, gdzie podstawowa pensja to nawet 1500 euro miesięcznie. Co prawda więcej trzeba zapłacić za mieszkanie czy życie, ale to nadal sporo więcej niż w naszym kraju. A w związku z tym, że po wybuchu wojny wiele krajów się na Ukraińców otworzyło, to ta pokusa jest tym silniejsza – stwierdza Inglot.

Autorzy „Barometru” zwracają uwagę, że stopniowo zmienia się kategoria wykonywanych przez Ukraińców zadań. W 2023 r. trzy czwarte pracowało na stanowiskach niższego szczebla, a obecnie – 37 proc. W kwestii pozostałych segmentów, zadania średniego szczebla wykonuje 57 proc., a 6 proc. zajmuje wyższe stanowiska.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *