Nowy zakaz sprzedaży alkoholu coraz bliżej. Minister podała szczegóły

– Będę chciała przedstawić do zespołu programowania prac rządu ustawę, która ograniczy sprzedaż alkoholu na stacjach benzynowych – zapowiedziała w czwartek na antenie Polsat News minister zdrowia Izabela Leszczyna. Dodała, że projekt trafi „na stół” po wakacjach. Zdjęcie

Nowy Zakaz Sprzedazy Alkoholu Coraz Blizej Minister Podala Szczegoacutely Ff55a70, NEWSFIN

Jak wskazała minister zdrowia Izabela Leszczyna, po wakacjach rząd ma zająć się projektem ustawy zakazującym sprzedaż alkoholu na stacjach benzynowych w godzinach nocnych /123RF/Picsel, Tomasz Jastrzębowski /Reporter Reklama

Izabela Leszczyna w czwartek 13 czerwca w proframie „Graffiti” na antenie Polsat News odniosła się do kwestii zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych w nocy. Jak zaznaczyła, zakończono w tej sprawie analizy „i wcale nie jest tak, jak grzmieli niektórzy, że wszystkie stacje w Polsce upadną”. Dodała, że dochód stacji z tytułu sprzedaży alkoholu nie jest dla tych podmiotów kluczowy. 

– Będę chciała przedstawić do Zespołu Programowania Prac Rządu Ustawę, która ograniczy nocną sprzedaż alkoholu na stacjach benzynowych. Nie sądzę żebyśmy zdążyli z tym do wakacji, ponieważ mam szereg zmian, które są zawiązane z KPO – powiedziała. – Po wakacjach projekt trafi na stół – zapewniła minister zdrowia. Doprecyzowała, że stanie się tak, jeśli projekt zostanie zaakceptowany przez Komitet Stały Rady Ministrów.

Reklama

– Ja bardzo bym chciała, żeby on wszedł w życie. Nie widzę powodu, żeby ludzie w nocy kupowali alkohol na stacjach benzynowych – wyznała minister.

Zakaz sprzedaży w godzinach nocnych to początek? Minister wskazała możliwe utrudnienia

Dopytywana o to, czy nie warto pójść szerzej i ograniczyć sprzedaż alkoholu również w sklepach nocnych lub zakazać sprzedaży tzw. małpek, Izabela Leszczyna powiedziała, że „jest to domeną samorządów i wiele samorządów w tę stronę idzie”. – Ja zachęcam, żeby wszystkie szły, ale nie będziemy odbierać kompetencji samorządom – zaznaczyła. Dodała, że w przypadku tzw. małpek obowiązuje regulacja unijna, „tu nie możemy robić prostego zakazu”. 

Odnosząc się z kolei do zakazu jednorazowych e-papierosów i możliwości jego wyprowadzenia do wakacji powiedziała, że miała nadzieję, że będzie to możliwe bez notyfikacji unijnej. – Niestety musimy ten projekt notyfikować i dzisiaj po Radzie Ministrów prawdopodobnie w KPRM będę o tym rozmawiała – zaznaczyła. Dodała, że są przygotowane trzy projekty w tej sprawie.

Jeden z projektów, według minister, zawiera szybką ścieżkę, która obejmuje osoby do 18 roku życia. – Chciałabym, żeby (ten projekt) do prac rządu wszedł jeszcze przed wakacjami – powiedziała. 

W kwietniu media poinformowały, że minister zdrowia Izabela Leszczyna chce ograniczyć spożycie alkoholu przez Polaków. „Propozycje o zakazie sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych i o reklamach są na etapie analiz, o które prosił premier Donald Tusk. (…) Do wprowadzenia ograniczeń potrzebna jest jeszcze zgoda partii koalicyjnych” – mówiła wtedy Leszczyna.

Według Światowej Organizacji Zdrowia alkohol ma związek z rozwijaniem się ponad 200 chorób i znajduje się na trzecim miejscu wśród czynników ryzyka dla zdrowia. Jego nadużywanie skraca życie średnio o 16 lat. 

Resort zdrowia pracuje także nad zakazem sprzedaży jednorazowych e-papierosów, który mógłby zacząć obowiązywać jesienią 2024 r., wraz z wdrożeniem dyrektywy Unii Europejskiej ws. aromatyzowanych płynów do e-papierosów.  

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *