Hakerzy i oszuści zrabowali już prawie miliard USD w 2023 roku

Hakerzy I Oszuści Zrabowali Już Prawie Miliard Usd W 2023 Roku 3255d67, NEWSFIN

Analitycy platformy cyberbezpieczeństwa CertiK podsumowali aktywność oszustów i hakerów w kryptosferze od stycznia tego roku. Ogólnie rzecz biorąc, w tym okresie udało się im ukraść 997 milionów dolarów w kryptowalutach, czyli prawie miliard USD. Tylko w sierpniu kwota strat wyniosła 45 milionów dolarów.

Historia pewnego YouTubera

Należy pamiętać, że utrata kryptowalut jest możliwa bez udziału hakerów. Taka sytuacja przydarzyła się w tym tygodniu brazylijskiemu YouTuberowi Ivanowi Bianco,. Podczas niedawnego streamu przypadkowo otworzył on dokument tekstowy, w którym zapisane były jego frazy seed.

Niestety, jednemu z widzów udało się wprowadzić unikalną kombinację w interfejsie portfela i wypłacić wszystkie monety. Jego straty sięgnęły kwoty 60 000 USD.

Na szczęście historia zakończyła się pozytywnie. Jak twierdzi Ivan, skontaktował się z nim sam haker, który ukradł cyfrowe aktywa. Równocześnie udało się odzyskać większość utraconych monet.

Scenariusz ten był na tyle zaskakujący, że odbiorcy Bianco posądzili go o oszustwo. Założyli, że cała sytuacja została dobrze zaplanowana i był to tylko marketing kanału.

Ile kryptowalut ukradli oszuści?

Od początku 2023 r. przestępcy ukradli 261 mln USD poprzez ataki flash loans, 137 mln USD poprzez exit scamy i 596 mln USD poprzez ataki hakerskie.

W sierpniu najwięcej, bo 26 milionów dolarów stracono w wyniku tzw. exit scamów. Termin ten określa nieuczciwe projekty, które najpierw sprzedają swoje tokeny inwestorom, a następnie, wraz ze wzrostem ich wartości, pozbywają się krypto-aktywów, którymi dysponują. W istocie oszuści po prostu zbierają pieniądze i znikają.

Najbardziej nierentownym projektem pod względem strat użytkowników okazał się token meme PEPE. W drugiej połowie sierpnia z portfela jego twórców na scentralizowane giełdy kryptowalut wysłano 16 bilionów PEPE o wartości ponad 10 milionów dolarów. Co więcej, sami przedstawiciele zespołu nie skomentowali sytuacji, co zrodziło jeszcze więcej pytań.

Ponadto zmienili ustawienia zabezpieczeń portfela, w którym przechowywane są aktywa kryptograficzne dewelopera projektu. Wcześniej transakcje z nim wymagały 5 podpisów od 8 tak zwanych opiekunów, ale teraz liczba ta została zmniejszona do 2 podpisów. W związku z tym w przyszłości transfery będą wymagały mniej wysiłku niż wcześniej.

Chociaż straty w sierpniu wydają się wysokie, są one co najmniej dziesięciokrotnie mniejsze niż w lipcu. W tym miesiącu kryptosfera straciła około 486 milionów dolarów w wyniku aktywności różnego rodzaju napastników. W tym samym czasie prawie połowa tej kwoty (231 milionów dolarów) została skradziona po ataku hakerów na protokół Multichain.

Chiny – krypto aktywa powinny być chronione przez prawo

Ogólnie rzecz biorąc, ten tydzień obfituje nie tylko w negatywne wiadomości. Na przykład Chiński Sąd Ludowy opublikował niedawno ważne orzeczenie w sprawie aktywów cyfrowych. Przedstawiciele organu uważają, że aktywa cyfrowe można zaklasyfikować jako własność. Oznacza to, że mają one właściwości ekonomiczne i powinny być chronione przez prawo.

Eksperci sądu zaproponowali również swoje metody walki z nielegalną działalnością w branży kryptowalut. Podkreślili potrzebę ujednolicenia prawa karnego i cywilnego ze względu na trudności z konfiskatą aktywów. Innymi słowy, Chiny muszą zrewidować swój system przepisów dotyczących kryptowalut.

Chiński zakaz

Chiny zakazały transakcji aktywami cyfrowymi na giełdach już w 2017 roku. Ponadto wydobywanie Bitcoinów jest oficjalnie nielegalne, chociaż niektórzy duzi górnicy nadal prowadzą działalność w kraju.

Raport specjalistów Chińskiego Sądu Ludowego może mieć duże znaczenie dla lokalnych zwolenników kryptowalut i całego rynku aktywów cyfrowych w ogóle. Mimo to kraj ten od dawna jest centrum rozwoju świata kryptowalut, więc jeśli ponownie otworzy swoje drzwi dla krypto entruzjastów, otrzymamy kolejny czynnik niezbędny do rozpoczęcia kolejnej hossy.

Jednak latem posiadanie i handel kryptowalutami stały się legalne dla mieszkańców Hongkongu. W związku z tym mogą oni teraz kupować monety bez żadnych obaw i problemów, a sama sytuacja wyraźnie wskazuje na początek pewnego rodzaju odwilży w postrzeganiu kryptowalut przez lokalnych urzędników.

Statystyki te są kolejnym przypomnieniem, jak ważne jest odpowiedzialne przechowywanie cyfrowych aktywów. Monety lepiej przechowywać w portfelach sprzętowych, które oferują większy stopień bezpieczeństwa. Mimo to takie urządzenia przechowują unikalną frazę seed w trybie offline i nie pokazują jej. Co więcej, każda transakcja wymaga potwierdzenia od użytkownika.

Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIKZbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *