Sensacyjna decyzja RPP, wystrzał hipotek, złote zakupy NBP i milionowe długi firmy Palikota

Szokująca obniżka stóp procentowych przez RPP zdominowała mijający tydzień. Nic dziwnego. Zapewne nikt nie przypuszczał, że wyniesie aż 75 pb., ale jak wspomniał prezes Adam Glapiński – była to "decyzja zaległa sprzed 3 miesięcy". Podsumowujemy ostatnie dni na najciekawszych wykresach. 

Sensacyjna Decyzja Rpp Wystrzał Hipotek Złote Zakupy Nbp I Milionowe Długi Firmy Palikota 3dd5c19, NEWSFIN

fot. Adam Chelstowski / / FORUM

1. Sensacyjna decyzja RPP! Stopy ścięte trzykrotnie mocniej, niż oczekiwano

Rada Polityki Pieniężnej postanowiła zszokować rynek bardzo mocną obniżką stóp procentowych. Zamiast oczekiwanego cięcia o 25 pb., zdecydowała się na obniżkę aż o 75 pb. Takiego scenariusza chyba nikt się nie spodziewał. Dzień później prezes NBP Adam Glapiński tłumaczył decyzję Rady na comiesięcznej konferencji prasowej.

2. Polskie rezerwy złota większe od brytyjskich

W sierpniu Narodowy Bank Polski ponownie zwiększył rezerwy złota – wynika z obliczeń Bankier.pl. W ten sposób najprawdopodobniej polskie rezerwy kruszcowe są już większe od tych, którymi dysponuje Wielka Brytania.

MFW

3. Raport ze spółki Palikota. Manufaktura Piwa Wódki i Wina ma milionowe długi i chwilówkę na 240% rocznie

Długo zapowiadany raport na temat sytuacji w Manufakturze Piwa Wódki i Wina doczekał się publikacji. Spółka tonie w długach, ale jak zapewnia jej nadzór, ma moce produkcyjne i pomysły, które pozwolą jej przetrwać. O ile rozmowy z nowymi inwestorami zakończą się sukcesem.

Raport spółki

4. „Wynajmujemy mieszkania, bo nie stać nas na kredyt”. Te wykresy pokazują prawdę o rynku najmu w Polsce

Blisko 80 proc. polskich najemców zostaje nimi z konieczności, bo nie stać ich na kredyt. Choć odsetek ten stale rośnie, to wciąż jednak mieszkanie wynajmuje jedynie co siódmy Polak – wynika z raportu przygotowanego przez ThinkCo wspólnie z Polskim Funduszem Rozwoju, a przedstawionego podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Polski Fundusz Rozwoju

5. RPP wywróciła stolik. Był to błąd czy przebłysk geniuszu?

Środowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej była zaprzeczeniem wszystkich podręcznikowych zasad prowadzenia polityki monetarnej. Albo Rada wie (lub przypuszcza, że wie) coś, czego my jeszcze nie wiemy, albo okazała całkowity brak niezależności od rządu i polityków.

6. Rynek hipotek rozgrzany do czerwoności

W sierpniu 2023 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało 38,87 tys. potencjalnych kredytobiorców w porównaniu do 12,39 tys. rok wcześniej, to wzrost o 213,8 proc. – poinformowało we wtorek Biuro Informacji Kredytowej. Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego wyniosła 410,4 tys. zł – dodano.

BIK

7. Apple straciło 200 mld dol. w dwa dni. Powodem decyzja Pekinu

Akcje Apple'a straciły w czwartek 3%, kontynuując spadki zapoczątkowane w środę po pojawieniu się doniesień, że chińskie władze zakazują urzędnikom korzystania z iPhone’ów.

Tradingview

8. Chile już tnie stopy procentowe. Ale najpierw zdusili inflację

Bank centralny Chile zdecydował się na drugą z rzędu obniżkę stóp procentowych. Tym razem jednak mniejszą od oczekiwań rynku. Andyjski kraj wykazuje wiele podobieństw do Polski, gdzie cykl łagodzenia polityki monetarnej może rozpocząć się jeszcze w środę.

9. "Diamenty są wieczne", ale czy na pewno? Ceny kamieni spadają

osnąca popularność diamentów wytwarzanych w laboratoriach wymusiła na dostawcach obniżkę cen. Niektóre surowe kamienie potaniały nawet o 40 proc. Czy jedyne wieczne diamenty to te z kopalni?

Tenoris

10. Pogłębia się kryzys w europejskim sektorze usług. Recesja już nieunikniona?

W sierpniu koniunktura w gospodarce strefy euro był najsłabsza od 33 miesięcy – wynika z finalnego odczytu wskaźników PMI. Niepokoi przede wszystkim nagły spadek aktywności w sektorze usług, który w pierwszym półroczu ratował euroland przed regularną recesją.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *