Rewolucji energetycznej (na razie) nie będzie. Koreański nadprzewodnik nie działa

LK-99, stworzony przez południowokoreańskich naukowców materiał, który miał mieć właściwości nadprzewodnika i zrewolucjonizować przesyłanie energii, najprawdopodobniej nie działa – donosi nature.com. Badaczy miały zmylić zanieczyszczenia, a nadprzewodnik okazał się izolatorem.

Rewolucji Energetycznej Na Razie Nie Będzie Koreański Nadprzewodnik Nie Działa Be2a4f0, NEWSFIN

fot. Rokas Tenys / / Shutterstock

LK-99 – syntetyczny materiał powstały w lipcu z połączenia w odpowiednich proporcjach miedzi, fosforu, ołowiu i tlenu – miał być nadprzewodnikiem, czyli materiałem potrafiącym przewodzić ładunki elektryczne bez oporu, a tym samym bez jakichkolwiek strat energii. Wynalezienie takiego materiału mogłoby zrewolucjonizować przede wszystkim branżę energetyczną, ale także motoryzacyjną i elektroniczną.

Jak w lipcu ogłosili południowokoreańscy badacze, LK-99 miał zachowywać swoje nadzwyczajne właściwości nie tylko w skrajnie niskiej temperaturze, ale zarówno w warunkach pokojowych jak i w wysokiej temperaturze sięgającej 127 stopni.

Według opinii naukowców, zaprezentowanych w czasopiśmie „Nature”, LK-99 nie jest jednak nadprzewodnikiem, co miały potwierdzić kolejne badania, a dokładniej powstające podczas prób wytworzenia LK-99 zanieczyszczenia w postaci siarczka miedzi, które miały wprowadzić południowokoreańskich twórców materiału w błąd.

Do jeszcze dalej idących wniosków doszli w połowie sierpnia badacze z niemieckiego Instytutu Maxa Plancka. Według przeprowadzonych przez nich badań, które pozwoliły wytworzyć materiał LK-99 bez zanieczyszczeń, ten nie tylko nie jest nadprzewodnikiem, ale wręcz okazał się izolatorem.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *