KNF nie widzi zasadności działań GPW. Sytuacja robi się coraz bardziej kuriozalna

W opublikowanym w środę komunikacie dotyczącym sytuacji z obrotem na giełdzie Alternatywnych Spółek Inwestycyjnych KNF podtrzymał swoje stanowisko z początku września i oświadczył, że nie widzi zasadności zawieszenia obrotu akcjami tych spółek przez GPW.

Knf Nie Widzi Zasadnosci Dzialan Gpw Sytuacja Robi Sie Coraz Bardziej Kuriozalna 63b5f9d, NEWSFIN

fot. Włodzimierz Wasyluk / / FORUM

Komunikat KNF dotyczy decyzji GPW, która poinformowała we wtorek wieczorem, że od 29 września zawiesza obrót akcjami 9 spółek z rynku głównego i NewConnect. Chodzi o Alternatywne Spółki Inwestycyjne, których obrót akcjami komplikuje wejście w życie przepisów ustawy potocznie nazywanej „warzywniakiem”.

Artykuł „GPW zawiesza obrót dziewięciu spółek ASI. Bałagan prawny na polskiej giełdzie” opisuje tło całej sytuacji, a wraz z tekstem Michała Misiury "Ministerstwo Finansów i KNF zaklinają prawo, by ocalić spółki przed własnym pomysłem" pokazuje spektrum całego problemu, który ujrzał światło dzienne w sierpniu.

To właśnie od nawiązania do wspólnego komunikatu KNF i MF z 1 września br. odnosi się najnowsze oświadczenie KNF opublikowane przez jej rzecznika Jacka Barszczewskiego na platformie X (dawny Twitter).

„Jak wskazano we Wspólnym Komunikacie, nie należy interpretować wprowadzonych przepisów w sposób prowadzący do wykluczenia takich ASI z obrotu zorganizowanego” – czytamy w oświadczeniu.

„Celem wydania Wspólnego Komunikatu było także publiczne potwierdzenie stanowiska Urzędu KNF oraz przyjętego przez UKNF kierunku interpretacji nowych przepisów w praktyce nadzorczej. Chodziło w szczególności o uniknięcie wykluczenia lub zawieszania obrotu akcjami ASI będących przedmiotem obrotu zorganizowanego” – informuje rzecznik.

Z tego punktu widzenia Urząd KNF nie widzi zasadności zawieszania obrotu akcjami spółek ASI notowanych na Głównym Rynku oraz NewConnect, o których mowa w komunikacie @GPW_WSExchange z dnia 26 września 2023 r. – oświadcza Komisja.

Jednocześnie w treści możemy znaleźć stwierdzenie, że „podjęcie takiej decyzji przez zarząd GPW nie było przedmiotem oczekiwań KNF jako organu nadzoru”, ale jednocześnie KNF zastrzega, że „pozostaje w tej sprawie w kontakcie z MF, a także z GPW w celu wyjaśnienia wszystkich okoliczności, które stoją u podstaw decyzji podjętej przez GPW”.

Zatem organizator obrotu, jakim jest GPW i nadzorca rynku mają dwa różne spojrzenia na sytuację, która jest niejako pokłosiem braku wzajemnej komunikacji na etapie legislacji feralnych przepisów. Zapytaliśmy GPW o komentarz do najnowszego oświadczenia KNF-u, ale rzeczniczka giełdy Nina Vincenz-Krajewska odpisała:  "Nie będziemy komentować wpisów KNF". 

Michał Kubicki

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *