Francuzi pogrążają się w ubóstwie. Mają problemy z opłaceniem rachunków, a nawet z zakupami żywności

We Francji prawie jedna trzecia społeczeństwa (32 proc.) ma problemy z zakupem wystarczającej ilości jedzenia, aby spożyć trzy posiłki dziennie – wynika z sondażu ubóstwa i niepewności przeprowadzonego przez Ipsos dla stowarzyszenia Secour populaire francais (SPF), które pomaga ludziom w potrzebie.

Francuzi Pogrążają Się W Uboacutestwie Mają Problemy Z Opłaceniem Rachunkoacutew A Nawet Z Zakupami żywności A5cf257, NEWSFIN

fot. Jules D. / / Unsplash

„Sytuacja jest bardziej niepokojąca niż kiedykolwiek ze względu na intensywność ubóstwa i wielkość dotkniętej nim populacji” – podkreśla SPF. „Sytuację gospodarstw domowych pogarszają rosnące w 2023 roku ceny, a rekordowe ceny żywności we Francji narażają ludność na cały szereg wstrząsów” – zaznacza organizacja.

Jak wynika z badania, 32 proc. Francuzów ma trudności z zakupem wystarczającej ilości żywności, aby zjeść trzy posiłki dziennie, 43 proc. ankietowanych nie mogło sobie pozwolić na codzienne jedzenie świeżych owoców czy warzyw, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a 72 proc. nie stać na regularne kupowanie mięsa.

Ponad jedna trzecia ankietowanych (36 proc.) pozbawia się jedzenia, aby ich dzieci nie chodziły głodne, a 46 proc. wskazało na problemy z zaspokojeniem ich pozostałych potrzeb (przybory szkolne, ubrania etc.).

Ponadto prawie połowa (45 proc.) ma problem z opłaceniem niektórych zabiegów medycznych. Tyle samo wskazało na trudności z opłacaniem rachunków za energię i ogrzewanie, co w porównaniu z 2020 rokiem stanowi wzrost o 20 punktów procentowych.

Francuzi Pogrążają Się W Uboacutestwie Mają Problemy Z Opłaceniem Rachunkoacutew A Nawet Z Zakupami żywności 8668f1c, NEWSFIN

Kalkulator "Bezpiecznego kredytu 2 proc."

Pobierz kalkulator "Bezpiecznego kredytu 2 proc." Chcesz sprawdzić, jaka będzie rata po dopłacie? Zastanawiasz się, na jaką kwotę kredytu będzie Cię stać? Chcesz dowiedzieć się, jak długość okresu spłaty wpłynie na raty? Pobierz kalkulator, który wyliczy szacunkowy harmonogram kredytu z dofinansowaniem – "pełną" ratę i ratę po dopłacie. Pobierz poradnik zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

KupDarmowy zapisWyślijImięPole wypełnione niepoprawnie!NazwiskoPole wypełnione niepoprawnie!Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:NIP (bez myślników)Pole wypełnione niepoprawnie!Nazwa firmyPole wypełnione niepoprawnie!Ulica, numer budynku/lokaluPole wypełnione niepoprawnie!Kod pocztowyPodaj kod w formacie xx-xxx!MiastoPole wypełnione niepoprawnie!Wyślij

Ponad połowa Francuzów (53 proc.) twierdzi, że nie jest w stanie odkładać pieniędzy, a prawie jeden na pięciu (18 proc.) jest zadłużony, co w porównaniu z poprzednim rokiem stanowi wzrost o 3 punkty procentowe.

Prawie jeden na dwóch Francuzów (46 proc.) uważa, że trudno jest pozwolić sobie na wyjazd na wakacje przynajmniej raz w roku – wynika z badania.

„W obliczu rosnących cen od 2021 roku Francuzi coraz wyżej stawiają subiektywną granicę ubóstwa. W tym roku ustalili na poziomie 1377 euro netto miesięcznie dochód, poniżej którego osoba może zostać uznana za ubogą” – pisze SPF. Kwota ta wzrosła o 114 euro w ciągu ostatniego roku.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 17-18 czerwca 2023 roku na reprezentatywnej próbie 996 osób powyżej 16. roku życia metodą wywiadów telefonicznych.

mrf/ mal/

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *