Dodatkowe pieniądze dla części emerytów. Seniorzy otrzymają kilkaset złotych

Miesięczna emerytura może być wyższa. Jest grupa seniorów, dla której przewidziane są dodatkowe pieniądze na pokrycie opłat za energię, gaz lub ogrzewanie. ZUS wypłaca ryczałt energetyczny każdego miesiąca dla określonej grupy świadczeniobiorców.

Dodatkowe pieniądze dla części emerytów. Seniorzy otrzymają kilkaset złotych

fot. tarczas / / Shutterstock

Ryczałt energetyczny wypłacany jest co miesiąc przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w wysokości 255,17 zł. Jak podaje ZUS, wysokość ryczałtu energetycznego ogłasza w formie komunikatu Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Robi to w terminie do 7 dnia roboczego lutego każdego roku. Komunikat ogłaszany jest w dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”. Nowa kwota ryczałtu energetycznego obowiązuje od 1 marca danego roku.

Ryczałt energetyczny wypłacany z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych może otrzymać określona grupa seniorów. Należą do niej:

  • kombatanci i inne osoby uprawnione,
  • żołnierze zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnieni w kopalniach węgla, kamieniołomach oraz zakładach pozyskiwania rud uranowych i batalionach budowlanych,
  • wdowy lub wdowcy – emeryci i renciści, pozostali po kombatantach i innych osobach uprawnionych,
  • wdowy po żołnierzach przymusowo zatrudnianych, pobierającą emeryturę lub rentę.

Wniosek o przyznanie ryczałtu energetycznego  (ZUS-ERK) można złożyć w dowolnym momencie przez stronę zus.pl lub osobiście w placówce ZUS-u. Nabór dokumentów trwa w trybie ciągłym. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że osobom pobierającym więcej niż jedno świadczenie z ZUS, przysługuje jeden ryczałt energetyczny.

Do wniosku o świadczenie należy dołączyć: decyzję szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych stwierdzającą okresy działalności kombatanckiej lub represji w przypadku kombatantów i osób represjonowanych, lub  potwierdzającą uprawnienia jako członka rodziny po kombatancie w przypadku wdów lub wdowców, zaświadczenie Wojskowej Komendy Uzupełnień, potwierdzające okres i rodzaj przymusowego zatrudnienia w ramach zastępczej służby wojskowej – w przypadku żołnierzy przymusowo zatrudnionych lub zaświadczenie właściwego organu wojskowego – w przypadku wdów po żołnierzach przymusowo zatrudnionych. 

Dodatkowe Pieniadze Dla Czesci Emerytoacutew Seniorzy Otrzymaja Kilkaset Zlotych Cebc032, NEWSFIN

Dzień mieszkaniowy na Bankier.pl – 2 webinary

Zapraszamy na webinary o kredytach hipotecznych! Jak oszczędzić na kredycie hipotecznym i szybciej pozbyć się długu. Kredyt 2 procent – wszystko, o co boisz się zapytać Zapisz się zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

KupDarmowy zapisWyślijImięPole wypełnione niepoprawnie!NazwiskoPole wypełnione niepoprawnie!Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:NIP (bez myślników)Pole wypełnione niepoprawnie!Nazwa firmyPole wypełnione niepoprawnie!Ulica, numer budynku/lokaluPole wypełnione niepoprawnie!Kod pocztowyPodaj kod w formacie xx-xxx!MiastoPole wypełnione niepoprawnie!Wyślij

DF

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *