„Kredyt na start” z nowym warunkiem? Rząd rozważa limit ceny m2

Ustępujący szef Ministerstwa Rozwoju i Technologii Krzysztof Hetman poinformował w poniedziałek, że w resorcie „bardzo poważnie w resorcie rozważane jest wprowadzenie limitu ceny metra kwadratowego mieszkania”. Rozwiązanie to miałoby funkcjonować w ramach proponowanego programu „#naStart”. Hetman dodał, że obecnie projekt jest na etapie konsultacji. Zdjęcie

Kredyt Na Start Z Nowym Warunkiem Rzad Rozwaza Limit Ceny M2 7830e92, NEWSFIN

Rząd rozważa wprowadzenie limitu ceny metra kwadratowego mieszkania /123RF/PICSEL Reklama

– Bardzo poważnie w resorcie jest rozważany (…) bezpiecznik, (…) aby wprowadzić limit ceny metra kwadratowego – powiedział w poniedziałek w programie „Bez Uników!” na antenie radiowej Trójki ustępujący minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman, odnosząc się do proponowanego przez rząd projektu kredytu „#naStart”. 

Rząd chce uniknąć wzrostu cen mieszkań

Wyjaśnił, że będzie to jeden z wielu „bezpieczników”, który ma pomóc uniknąć wzrostu cen mieszkań.

My w tej chwili wprowadziliśmy wszystkie możliwe bezpieczniki do tego programu, aby uniknąć właśnie wzrostu cen – powiedział. – Tych bezpieczników wprowadziliśmy mnóstwo, właśnie po to, aby uniknąć takich problemów, które były wcześniej – tłumaczył.

Reklama

Hetman poinformował również, że na wniosek ekspertów program został wydłużony z roku na cztery lata. Przypomniał też, że w projekcie zaproponowano limity dochodowe, aby „projekt był skierowany do konkretnej grupy ludzi, która jest rzeczywiście potrzebująca” oraz wprowadzono maksymalną liczbę wniosków (o kredyt), które kwartalnie banki będą mogły przyjąć.

Minister wyjaśnił również, że obecnie projekt ustawy jest na etapie konsultacji społecznych, które kończą się 17 maja.

Co zakłada nowy program mieszkaniowy?

Program „#naStart” zakłada, że osoby i rodziny, których miesięczne dochody mieszczą się w określonych przez resort limitach, mogą otrzymać kredyt z preferencyjnym oprocentowaniem. Z przedstawionych przez MRiT założeń wynika, że limity dochodowe dla gospodarstw jednoosobowych mają wynieść 10 tys. zł brutto, dla dwuosobowych – 18 tys. zł brutto, trzyosobowych – 23 tys. zł brutto, czteroosobowych – 28 tys. zł brutto, a pięcioosobowych – 33 tys. zł brutto

„Nowy kredyt mieszkaniowy #naStart zastąpi bezpieczny kredyt 2 proc. i rodzinny kredyt mieszkaniowy, łącząc w sobie finansowe wsparcie w formie dopłat do rat” – wyjaśnia na swojej stronie Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Dodaje, że projekt ustawy jest elementem strategii rozwoju mieszkalnictwa realizowanej przez rząd i znajduje się obecnie w uzgodnieniach międzyresortowych i konsultacjach publicznych.

Jak mówił Interii na początku maja wiceminister rozwoju i technologii Jacek Tomczak potrzebne jest jeszcze około 1,5 miesiąca do tego, by projekt był gotowy do skierowania do Sejmu, jeśli będzie na to zgoda całego rządu.

– Obecnie trwają konsultacje projektu programu #naStart. Spływają do nas różne uwagi. Należy zaznaczyć, że program był konsultowany bardzo szeroko, już na etapie założeń. Te elementy, które wychodzą w trakcie konsultacji są na bieżąco analizowane i uzupełniane. Zakładam, że potrzebne jest jeszcze około 1,5 miesiąca do tego, by gotowy był ostateczny projekt ustawy, który zostanie skierowany do Sejmu jeśli będzie na to zgoda całego rządu – powiedział.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. ”Szczerze o pieniądzach”: Sankcja Kredytu Darmowego Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *