Jak rosły ceny mieszkań na rynku wtórnym w 2023 r.?

Na polskim rynku nieruchomości, nie tylko rosnące ceny mieszkań stanowią główne wyzwanie, ale również ich ograniczona dostępność. Szczególnie dotkliwy jest deficyt lokali z segmentu popularnego, o powierzchni 50-60 m kw., które cieszą się największym zainteresowaniem wśród kupujących. Coraz więcej klientów zwraca uwagę na ten problem, niezależnie od tego, czy szukają mieszkań na rynku pierwotnym czy wtórnym.

Jak Rosly Ceny Mieszkan Na Rynku Wtoacuternym W 2023 R D0b87ed, NEWSFIN

Warszawa, Śródmieście, mazowieckie

Mieszkanie Warszawa Śródmieście, ul. Dobra 22/24/4

2 100 000

Jak Rosly Ceny Mieszkan Na Rynku Wtoacuternym W 2023 R 2193f40, NEWSFIN

Warszawa, Bemowo Lotnisko, mazowieckie

Mieszkanie Warszawa Bemowo Lotnisko, ul. Wrocławska 11/5

899 000

Z raportu „Barometr Metrohouse i Credipass” wynika, że średni czas sprzedaży mieszkania w Warszawie wynosi obecnie 69 dni. W porównaniu do 89 dni w innych dużych miastach. To nie wróży dobrze dla osób planujących zakup nieruchomości w najbliższym czasie, zwłaszcza że zwiększająca się liczba zainteresowanych zakupem – częściowo dzięki nowym programom wsparcia finansowego – może pogłębić nierównowagę na rynku z powodu ograniczonej liczby dostępnych ofert.

W ostatnim kwartale 2023 r., rynek kredytów hipotecznych zanotował rekordową liczbę wniosków, szczególnie w listopadzie i grudniu, kiedy to klienci starali się skorzystać z programu wsparcia przed końcem roku. Zgłoszono ponad 100 tys. wniosków, mimo że pierwotnie planowano przyjąć jedynie 30-40 tys.

Na początku roku 2024 skończyły się środki z programu „Bezpieczny Kredyt 2%” i zamknięto możliwość składania wniosków, ale nowy rząd zapowiedział już kolejny program, skierowany głównie do rodzin wielodzietnych. W kontekście standardowych kredytów hipotecznych, ostatnie miesiące 2023 r. przyniosły wzrost marż i oprocentowania stałego, co przełożyło się na niższą zdolność kredytową i wyższe raty zobowiązania. Nadal jednak kredyty ze stałym oprocentowaniem pozostają korzystniejsze w porównaniu z tymi ze zmienną stopą procentową.

Program „Bezpieczny Kredyt 2%”, wprowadzony w lipcu 2023 r., przyczynił się w największym stopniu do wzrostu popytu na mieszkania – 44 proc. kredytów mieszkaniowych udzielonych w ciągu pierwszych czterech miesięcy programu pochodziło właśnie z tej inicjatywy.

Rosnące ceny mieszkań w 2023 r.

W kontekście nieustannie rosnących cen na rynku mieszkaniowym, ostatnie miesiące ubiegłego roku pokazały przyspieszenie tej dynamiki na rynku wtórnym. Zgodnie z danymi pochodzącymi z serwisów Gratka.pl i Morizon.pl ze stycznia 2024 r., przeciętne ceny ofertowe mieszkań były wyższe o 2 proc. w porównaniu z grudniem poprzedniego roku.

Natomiast największy roczny wzrost zanotowano w Krakowie, gdzie ceny skoczyły aż 31,8 proc., osiągając średnią wartość 15 719 zł/m kw. W Warszawie stawki poszły w górę o 23,8 proc. do poziomu 17 073 zł/m kw. Najmniejszy wzrost cen w 2023 r. odnotowano w Gdańsku, gdzie ceny nieruchomości z drugiej ręki podskoczyły o 13,3 proc., osiągając średnią wartość 13 842 zł/m kw.

Tak dynamiczne wzrosty cen mieszkań w ubiegłym roku są efektem nie tylko zwiększonego popytu, ale także czynników zewnętrznych, takich jak zmiany w polityce kredytowej oraz rosnące koszty budowlane (te wzrosły średnio o 12 proc. w ciągu roku). Są to kluczowe elementy wpływające na kształtowanie się stawek na rynku nieruchomości.

Źródło: Grupa Morizon-Gratka, styczeń 2023 r. – styczeń 2024 r.

Zmniejszająca się podaż nowych mieszkań

Pomimo wysokiego zapotrzebowania na mieszkania, branża deweloperska napotyka trudności w rozpoczynaniu nowych inwestycji. Aby temu zaradzić, organizacje reprezentujące deweloperów w Polsce – Polski Związek Firm Deweloperskich wraz z Business Centre Club i Pracodawcami RP – wezwały do podjęcia pilnych działań, które ułatwią dostęp do gruntów pod budowę. Ich apel spotkał się z częściową akceptacją ze strony rządowych decydentów.

Wśród kluczowych postulatów znalazła się prośba o zmianę przepisów dotyczących wskaźnika miejsc parkingowych oraz przesunięcie terminu wprowadzenia nowych warunków technicznych budynków. Sygnatariusze alarmują, że obecna sytuacja na rynku mieszkaniowym jest krytyczna, co może prowadzić do dalszego wzrostu cen mieszkań i ograniczenia ich dostępności. To dotyczy rynku pierwotnego. Natomiast jak powszechnie wiadomo, na rynku wtórnym ceny podążają za cenami z rynku pierwotnego. Zwraca się również uwagę na 20-procentowy spadek liczby wydanych pozwoleń na budowę, co jest sygnałem problemów strukturalnych z dostępem do działek.

Rząd, choć nowo powołany, wyraził gotowość do zmiany regulacji dotyczących wskaźnika parkingowego. Uznał, że decyzję w tej sprawie powinny podejmować lokalne gminy. Co więcej, pomimo apeli branży o odroczenie terminu wprowadzenia nowych norm technicznych, Ministerstwo Rozwoju podkreśla, że przepisy korzystne dla kupujących muszą zostać wdrożone bez dalszych zwłok, by poprawić standardy na rynku nieruchomości.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *