Ceny mieszkań a wysokość. Ile trzeba dopłacić za atrakcyjny widok z okna?

Nawet 5 tysięcy złotych więcej za metr kwadratowy – tyle trzeba dopłacić za mieszkanie z wyjątkowym widokiem za oknem. Zdarza się, że ze względu na widok ceny na tym samym piętrze różnią się o 10-20 proc. – wynika z sondażu przeprowadzonego wśród deweloperów przez serwis nieruchomości dompress.pl. Chętnych na takie mieszkania nie brakuje. Przede wszystkim dlatego, że na rynku jest ich niewiele. Zdjęcie

Ceny Mieszkan A Wysokosc Ile Trzeba Doplacic Za Atrakcyjny Widok Z Okna Ed3649b, NEWSFIN

Widok z okna kosztuje. Mieszkanie może być nawet o 20 proc. droższe /123RF/PICSEL Reklama

Na cenę każdego mieszkania wpływa kilka czynników. Przede wszystkim jest to metraż i lokalizacja inwestycji. Ważny jest też dostęp do infrastruktury miejskiej, udogodnień wokół inwestycji czy standard wykonania. Istotna jest także strona, na którą wychodzą okna. Często o atrakcyjności, a więc i o cenie, decyduje powierzchnia balkonu czy tarasu i widok, jaki się z nich roztacza.

Im wyżej, tym drożej

Ceny mieszkań rosną wraz z kondygnacją. Zależność ta dotyczy przede wszystkim inwestycji z segmentu premium, takich jak nowoczesne wieżowce czy pojedyncze mieszkania z atrakcyjną panoramą w mniejszych inwestycjach. Zwykle na najwyższych piętrach można też zaplanować przestronne loggie lub tarasy. – Mieszkania na najwyższych kondygnacjach, oprócz wyjątkowego widoku, często mają także inne zalety, są bardzo dobrze naświetlone i cichsze, co ma znaczenie w centrach miast – wyjaśnia Angelika Kliś, członkini zarządu Atal. Na przykład drapacze chmur w centrum Katowic. Mieszkanie na 30. piętrze liczące 115 metrów kosztuje w nich półtora miliona złotych. A prawie o połowę mniejsze (71 metrów) na 25 piętrze – niewiele ponad milion złotych. 

Reklama

Ceny mieszkań w jednej inwestycji mogą się różnić nawet o 4-5 tysięcy złotych za metr kwadratowy. – Finalny koszt lokalu zależy od wielu czynników, takich jak powierzchnia, liczba pokoi, rozkład, piętro, orientacja względem stron świata czy wielkość balkonu lub tarasu – wylicza Tomasz Kaleta, dyrektor Departamentu Sprzedaży, Develia S.A. Zwraca uwagę, że im mniejsze mieszkanie, tym wyższa cena za metr. Podobnie, wyżej wyceniane są lokale położone na kolejnych piętrach. – Najbardziej pożądane i przez to droższe są mieszkania z ekspozycją południową oraz atrakcyjnym widokiem z okna, najlepiej na zieleń lub otwartą przestrzeń – wyjaśnia Tomasz Kaleta. 

Za widok na rzekę 20 proc. więcej

Ceny zmieniają się nie tylko w zależności od wysokości, ale też też od usytuowania na tej samej kondygnacji. – W przypadku mieszkań o szczególnie atrakcyjnym widoku, na przykład skierowanych na rzekę, cena jest wyższa o około 20 proc. w stosunku do pozostałych lokali na tym samym piętrze – wyjaśnia Michał Witkowski, dyrektor ds. sprzedaży Lokum Deweloper S.A. Podkreśla, że coraz częściej projektujący osiedla przykładają wagę do tego, aby widok z okien dobrze wpływał na samopoczucie przebywających w nim osób. 

Za mieszkania z widokiem trzeba zapłacić więcej również w zależności od lokalizacji oraz specyfiki danego projektu. Ważna jest też liczba lokali w budynku. Przykładem może być osiedle w Szczecinie, wybudowane nad Odrą, tuż przy popularnych bulwarach. – Znajdziemy tam mieszkania z dużymi oknami, wychodzącymi wprost na rzekę – informuje Małgorzata Ostrowska, dyrektorka Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction. Wyjątkowa lokalizacja ma swoją cenę. Metr kwadratowy kosztuje 17 600 zł, podczas gdy “regularne” mieszkania, bez wyjątkowych widoków, kosztują w tej samej inwestycji od 11 900 tys. zł za m kw.

Sprostać wymaganiom

Deweloperzy przyznają, że aby sprostać zapotrzebowaniu, zwracają uwagę nie tylko na lokalizację inwestycji na mapie miasta. – Opracowując projekty patrzymy na każde mieszkanie, jak na oddzielną jednostkę pod względem usytuowania na piętrze, nasłonecznienia i możliwości widokowych, ale i walorów funkcjonalnych – zapewnia Damian Tomasik, prezes zarządu Alter Investment. Coraz częściej pomagają im w tym nowe technologie, wykorzystują widoki z drona i symulacje komputerowe. – W jednym z projektów opracowaliśmy dla każdego z 16 domów dokładny widok z każdego okna na pobliskie jezioro i tak ułożyliśmy ich zabudowę, aby była atrakcyjna dla każdego mieszkańca – wyjaśnia Damian Tomasik.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Gwiazdowski mówi Interii. Odc. 88: Czy Adam Smith nie był liberałem? INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *